جلسه محاکمه حمید نوری مجددا در استکهلم سوئد از سر گرفته می‌شود

حمید نوری از عاملان و آمران کشتارهای دهه 60 ایران فردا سه‌شنبه 23 نوامبر در دادگاه سوئد مورد بازجویی قرار می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهل و سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، فردا سه‌شنبه، دوم آذر، با بازجویی از متهم و استماع به دفاعیات او، در شهر استکهلم سوئد برگزار می‌شود.

این دادگاه پیش‌تر به‌دلیل اهمیت استماع شاهدان مستقر در آلبانی، در خصوص اثبات جرم متهم، از چهارشنبه 10 نوامبر، در شهر دورس آلبانی برگزار شده بود.

حالا پس از اتمام جلسات استماع شاهدان در آلبانی، قرار است جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دوباره مجددا در دادگاه استکهلم سوئد از سرگرفته شود.

حمید نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد ابلاغ شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان سال 1367 هجری شمسی در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

گفته می‌شود روند محاکمه حمید نوری، احتمالا تا آوریل سال 2022 ادامه خواهد داشت.

در جلسات قبل، حسن اشرفیان، محمد زند، مجید صاحب‌جمع، اصغر مهدی‌زاده،اکبر صمدی، محمود رویایی و حسین فارسی از زندانیان سابق دهه شصت، به بیان شهادت‌های خویش پرداخته بودند.

بر اساس آمارهای غیررسمی، بیش از 6000 نفر که اکثراً از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند.

بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید