بن‌مبارک: توطئه ایران در یمن پیامدهای خطرناکی برای کل منطقه خواهد داشت

مقامات یمنی همواره به توطئه‌های ایران و نقش منفی آن در روند صلح یمن اشاره می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن طی سخنانی در منامه، با تاکید بر اینکه مردم یمن پروژه توسعه‌طلبی ایران در کشورشان را نمی‌پذیرند، گفت هر گونه موفقیت برای توطئه‌های ویرانگر ایران در یمن، عواقب و پیامدهای خطرناکی برای کل منطقه به همراه خواهد داشت.

وزیر خارجه یمن که یکشنبه، 21 نوامبر، در کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی منامه در بحرین سخنرانی می‌کرد، درباره عواقب سقوط استان مأرب به دست حوثی‌ها به شدت هشدار داد.

او گفت: «چنانچه مأرب سقوط کند این به معنای پایان روند سیاسی و شکست همه تلاش‌هایی است که برای بازگرداندن صلح، امنیت و ثبات در منطقه انجام می‌شود.»

او همچنین تأکید کرد که مأرب به «عمق ملی و راهبردی» یمنی‌ها تبدیل شده است، زیرا این استان سد نفوذ‌ناپذیر یمن و امت عرب است به همین دلیل در اولویت‌های راهبردی رژیم ایران و گروه حوثی‌ سرسپرده به آن قرار گرفته است.

شکست توطئه ایرانی در یمن

بن مبارک افزود: شکست توطئه ایران در یمن، شکست آن در کل منطقه را تضمین خواهد کرد اما چنانچه این توطئه غلبه کند، مرحله جدیدی از درگیری، خشونت و هرج و مرج را به کل منطقه تحمیل خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد که نیروهای میانه‌رو در منطقه با این پروژه مخالفند و به دنبال راه حل سیاسی در یمن هستند.

شبه نظامیان حوثی در مارب
شبه نظامیان حوثی در مارب

طرز فکر حوثی‌ها

وزیر خارجه یمن با تاکید بر اینکه طرز تفکر حوثی‌ها مبتنی بر فرقه‌گرایی است، افزود این نوع نگاه فرقه‌گرایانه مانع دستیابی به توافق صلح و مانع اجرای توافقات بین‌المللی است.

او گفت، دلیل اصلی عدم دستیابی به راه حل سیاسی ناشی از کارشکنی و مخالفت‌های مداوم حوثی‌ها و نقض همه توافقنامه‌های آتش‌بس از سوی این گروه شبه‌نظامی است.

اعمال فشار بر تهران

احمد بن مبارک همچنین خواستار افزایش فشارهای بین‌المللی علیه ایران برای متوقف کردن دخالت‌های آن در کشورهای منطقه شد.

کشتی «صافر»

بم مبارک همچنین با اشاره به خطر احتمال غرق شدن کشتی «صافر» که در دریا در کنترل حوثی‌ها است، تاکید کرد: «خطر صافر مانند یک بمب ساعتی است این کشتی حامل یک میلیون بشکه نفت سیاه در دل دریای سرخ است و چنانچه غرق شود، با یک فاجعه محیط زیستی مواجه خواهیم شد.»

او تاکید کرد که حوثی‌ها آن کشتی را به عنوان گروگان در اختیار دارند تا از طریق آن از جهان اخاذی و باج‌خواهی کنند.

گفتنی است که احمد بن مبارک، روز گذشته ضمن هشدار نسبت به خطر حملات حوثی‌ها به مأرب، بر ضرورت وادار کردن شبه‌نظامیان به دست کشیدن از اجرای توطئه‌های خارجی در یمن تاکید کرد.

شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی مورد حمایت رژیم ایران از فوریه سال جاری، علی‌رغم همه فراخوان‌های بین‌المللی و منطقه برای متوقف کردن جنگ در یمن، به حملات خود به مأرب ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید