کو‌دک‌همسری در ایران؛ افزایش «32 درصدی» در بهار سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل

به گفته کارشناسان اغلب ازدواج کودکان در ایران «ثبت‌نشده» و نرخ واقعی کودک‌همسری بسیار بالاتر از نرخ رسمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنابر جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، تعداد ازدواج «ثبت‌شده» دختران 10 تا 14 ساله در بهار سال جاری با «32 درصد» رشد در قیاس با آمار مشابه بهار سال گذشته به 9753 مورد رسید این تعداد در قیاس با آمارهای فصلی دو سال اخیر، بالاترین آمار فصلی ازدواج دختران در این سنین است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، 1 آذر، آمارهای رسمی در بهار سال گذشته، بهار 99، ازدواج 7376 دختر 10 تا 14 ساله را به ثبت رسانده بود که با افزایش 2377 مورد در بهار امسال به 9753 ازدواج رسیده است.

بر اساس همین آمار، 45522 دختر 15 تا 19 ساله نیز در بهار 1400 ازدواج کرده‌اند. این در حالی است که آمار مذکور تنها مربوط به ازدواج‌های «ثبت رسمی شده» در سازمان ثبت احوال ایران است.

به گفته کارشناسان اغلب ازدواج کودکان در ایران «ثبت‌نشده» و نرخ واقعی کودک‌همسری بسیار بالاتر از نرخ رسمی است.

این آمار همچنین از ازدواج 6 پسر کمتر از 15 سال و 6537 پسر 15 تا 19 ساله نیز در بهار 1400 خبر می‌دهد.

محمد مهدی تندگویان، معاون وقت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان سال گذشته نسبت به احتمال واداشتن کودکان به ازدواج برای دریافت «وام ازدواج» هشدار داده بود.

طبق ماده 1041 قانون مدنی «عقد نکاح دختر پیش از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر، پیش از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط رعایت‌ مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است».

بنا بر پژوهش‌های انجام شده در این زمینه، اکثر قضات تنها رضایت پدر و بلوغ جسمی کودک را در نظر گرفته و رضایت و آگاهی طفل و بلوغ فکری او را لحاظ نمی‌کنند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، در بهار سال جاری تولد 293 کودک از مادران کمتر از 15 سال و یک کودک از پدر کمتر از 15 سال نیز به ثبت رسیده است. همچنین، تولد 15355 کودک از مادران و 674 کودک نیز از پدران 15 تا 19 ساله در همین بازه زمانی ثبت شده است.

بنابر اعلام سازمان ثبت احوال، طی شش ماه اول سال جاری، به ترتیب شش استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، گلستان، کرمان و آذربایجان شرقی استان‌هایی هستند که در آنها بیشترین ولادت کودکان از مادران 10 تا 14 ساله به ثبت رسیده است.

بسیاری از کارشناسان برای مبارزه با پدیده ازدواج اجباری کودکان خواستار افزایش حداقل سن ازدواج هستند. سال 97، طرح «ممنوعیت کودک‌همسری» در مجلس دهم در تلاش برای ممنوعیت ازدواج دختران زیر 16 و پسران زیر 18 سال، ارايه شد که با مخالفت منتقدان مواجه شد و به بهانه بررسی‌های بیشتر به سرانجام نرسید.

از طرفی مخالفان ممنوعیت کودک‌همسری معتقدند، ممنوعیت ازدواج کودکان خلاف سیاست‌های کلی جمعیتی جمهوری اسلامی و نیز خلاف قوانین شرعی است.

در همین راستا ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در روزهای اخیر قانون «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» را برای اجرا به وزارت بهداشت و معاونت زنان نهاد ریاست‌جمهوری ابلاغ کرده است. منتقدان این طرح را «نقض حقوق بشر» و زمینه‌ساز افزایش شمار معلولان و مبتلایان به بیماری ایدز در ایران می‌دانند.

بر اساس آمارهای رسمی ایران، نرخ رشد جمعیت این کشور در سال گذشته، یک درصد کاهش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید