ادامه اعتراضات مردمی به طرح‌های انتقال آب در چهارمحال و بختیاری

ناکارآمدی سیاست‌ها و سوء‌مدیریت جمهوری اسلامی در حوزه آب، ایران را دچار تنش‌ آبی و بحران‌های کم‌سابقه زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعتراضات مردمی به سوء‌مدیریت و بی‌کفایتی مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بحران بی‌آبی در استان‌های این کشور از جمله در خوزستان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری که تبعات ناشی از آن به نابودی کشاورزی، اقتصاد و محیط زیست در این مناطق منجر شده و بحران‌های اجتماعی و امنیتی را دامن زده است، همچنان ادامه دارد.

در ادامه این اعتراضات جمعی از کنشگران مدنی، فعالان محیط‌زیست و اهالی استان چهار محال و بختیاری، دوشنبه یکم آذر 1400 در اعتراض به ناکارآمدی سیاست‌های حکومت در زمینه مدیریت بحران آب، دست به اعتراضات خیابانی زدند.

صدها نفر از معترضان در استان چهارمحال و بختیاری برای دومین روز متوالی در این اعتراضات، نسبت به مشکل کم‌آبی و اجرای طرح‌های انتقال آب از این استان اعتراض کردند.

مردم معترض در این تجمعات خیابانی با سردادن شعارهای «اینجا چهارمحال است بردن آب محال است»، «استان ما ویران شد، کویر یزد آباد شد» و «زاده سرچشمه‌ایم، تشنه‌ایم تشنه‌ایم» خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
از جمله درخواست‌های معترضان در این تجمعات، توقف پروژه‌های انتقال آب از جمله تونل بهشت‌آباد، گلاب و سد و تونل کوهرنگ 3 عنوان شده است.

پروژه‌های بدون مجوز و غیرقانونی انتقال آب

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، برگزار کنندگان این تجمعات تاکید کردند که اگر قرار است آبی از این استان به استان‌های اصفهان و یزد انتقال داده شود، تنها باید برای مصارف شرب و نه مصارف صنعتی باشد.

ادامه این اعتراضات در حالی است که کشاورزان استان اصفهان نیز، از سیزده روز قبل، در اعتراض به خشک شدن زاینده‌رود و عدم تامین حقابه آنان، در بستر خشک این رودخانه، دست به تحصن و تجمع زده‌اند و خواستار حل بحران کم‌آبی در این استان شده‌اند.

خشکسالی‌های مکرر در ایران و بی‌توجهی به مسائل محیط زیست و همچنین سوءمدیریت در توزیع و عدم مصرف بهینه منابع آب و نیز ناکارآمدی سیاست‌های دولت منجر به هدر‌رفت منابع آبی، نابودی سفره‌های آب زیرزمینی و نابودی کشاورزی در این کشور شده و به تنش‌ها و بحران‌های آب دامن زده است که به تبع آن نیز بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی تشدید شده‌اند.

نظام جمهوری اسلامی حاکم بر ایران همواره به جای در پیش گرفتن متدهای عملی و مدیریت صحیح منابع و توجه به خواسته‌های مردم این کشور با در پیش گرفتن نگاهی امنیتی به جای حل بحران‌ها، با اتخاذ اقدامات ناکارآمد و استفاده از سرکوب و خشونت علیه معترضان این بحران‌ها را تشدید کرده است.

تنها در اعتراضات گسترده اخیر به بی‌‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولتی در شهرهای خوزستان و دیگر شهرهای ایران طی خشونت‌های به‌کار رفته علیه معترضان به بی‌‌آبی بیش از 15 نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح و صدها نفر از جوانان معترض بازداشت شدند.

سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی ضمن محکومیت این رویکرد امنیتی ایران از مقامات تهران خواستند به جای کاربرد خشونت و نیروی کشنده علیه مردم معترض به حل مشکلات و بحران‌های این مناطق رسیدگی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید