تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در تهران با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»

خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز می‌گویند که محاکمه «ده افسر رده پایین به عنوان متهم» گامی برای سرپوشاندن و برائت متهمان اصلی این پرونده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با برگزاری دادگاه نظامی 10 متهم پرونده شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران، شماری از خانواده‌های جان‌باختگان مقابل این دادگاه تجمع کردند و شعارهایی مانند «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ‌ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

ویدیوها و تصاویر منتشر‌شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این تجمع‌کنندگان در محاصره نیروهای امنیتی قرار دارند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز 752 پیشتر در توییتی خبر داده بود که دادگاه نظامی شلیک به هواپیمای اوکراینی، یک‌شنبه، 21 نوامبر در تهران برگزار می‌‌شود.

اسماعیلیون که همسرش پریسا اقبالیان و دخترش ری‌را اسماعیلیون را در این پرواز از دست داده، این دادگاه را «نمایشی» و «شرم‌آور» توصیف کرد.

او در ادامه نوشت: «نیمکت متهمین منتظر عوامل اصلی خواهد ماند. علی خامنه‌ای، فرماندهان سپاه و اعضای شورای عالی امنیت ملی. دور نخواهد بود.»

معترضان در این تجمع با در دست‌داشتن عکس قربانیان این حادثه و با حمل پلاکاردهایی، مشروعیت این دادگاه را زیر سوال بردند. در این پلاکاردها نوشته‌هایی مانند «حقیقت نباید فدای مصلحت شود» و «رسیدگی بدون رفع نقض، صوری و نمایشی است» دیده می‌شود.

خانواده‌های جان باختگان این پرواز می‌گویند که محاکمه «ده افسر رده پایین به‌عنوان متهم» گامی برای لاپوشانی و برائت متهمان اصلی این پرونده است.

پرواز پی‌اس 752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین که در روز 8 ژانویه سال گذشته از تهران به مقصد کیف،پایتخت اوکراین در حال پرواز بود، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران مورد هدف موشک‌های سامانه دفاع هوایی سپاه قرار گرفت و سقوط کرد.

تمام 176 سرنشین هواپیما، که 9 نفر آن خدمه اوکراینی و 167 نفر مسافرانی با ملیت‌های مختلف اوکراینی، ایرانی، کانادایی، سوئدی، افغانستانی، آلمانی و بریتانیایی بودند، در این حادثه کشته شدند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران در تازه‌ترین اظهارات درباره هدف قراردادن هواپیمای اوکراینی گفته بود، «علت این‌که ما تاکنون بعد این قضیه حرف نزدیم این است که متولی پیدا کرد و ما خودمان جزو متهمان هستیم. یعنی سازمان ما به هر حال در این قضیه مسئولیت پذیرفته است.»

ایران مانع رسیدگی طرف سوم و بی‌طرف در این حادثه می‌شود و رسیدگی به این پرونده را به قوه قضائیه و مشخصا دادسرای نظامی تهران محول کرده است.

کانادا و اوکراین نیز گزارش ایران درخصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت توصیف کردند و گفتند این گزارش فاقد هرگونه مدرک محکم است.

آیرینا وندیکتوا، دادستان کل اوکراین نیز پیش‌تر گفته بود که ایران از ارائه مدارک سقوط این هواپیما «سرباز می‌زند.»

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا نیز طی حکمی اعلام کرده بود که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» است.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز 752 نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که خواستار رسیدگی یک دادگاه بین‌المللی بی‌طرف به این «کشتار دسته‌جمعی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید