کیفرخواست دادگاه انقلاب علیه حبیب اسیود فعال اهوازی با اتهام «مقابله با نظام»

حبیب اسیود در اکتبر 2020 از ترکیه ربوده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایران گزارش دادند دادسرای عمومی و انقلاب تهران کیفرخواست خود را به حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، دبیرکل جنبش «النضال» از گروه‌های عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی، ابلاغ کرد.

به گزارش «میزان»، مرکز رسانه قوه قضاییه ایران،در این کیفرخواست که یک‌شنبه 21 نوامبر صادر شده 8 اتهام از جمله «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری» و «به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی» ذکر شده است.

طبق این گزارش، اسیود در جریان جلسه ابلاغ کیفرخواست، خود را «کارمند اداره کار سوئد و دارای تابعیت سوئدی» معرفی کرده است.

حبیب اسیود، در اکتبر 2020 هنگامی در سفری به استانبول، ساعاتی پس از ورود به ترکیه توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده شد و از طریق مرز زمینی به نهادهای اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

در همین رابطه دادستانی استانبول علیه دوازده نفر از مظنونان ربوده شدن اسیود در خاک ترکیه مرتبط با باند زیندشتی ادعانامه صادر کرد.

دادستانی استانبول خواستار صدور محکومیت 8 تا 22 سال زندان برای عاملان و مجریان ربودن اسیود شده است.

شبکه تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیشتر اعترافات اجباری اسیود را با عنوان «صلح فقط برای من» در رسانه‌های خود منتشر کرد. در این فیلم تلاش شد دولت سوئد و برخی دولت‌های اروپایی حامی گروه‌هایی چون‌ «النضال»، «پژاک» و «جیش‌العدل» نشان داده شوند.

حکومت ایران بارها اعترافات اجباری مخالفان که علیه خود، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خویش سخن می‌گویند را از تلویزیون پخش کرده است.

بسیاری از این افراد پس از آزادی گفته‌اند که با شکنجه و تهدید مجبور به اعتراف شده و به زور و با دادن وعده‌های دروغین از آنها خواسته شده در برابر دوربین علیه خود و دیگران سخن بگویند.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر با به کارگیری گروه‌های تبهکار بین‌المللی و با استفاده از نیروهای زن وابسته به نهادهای اطلاعاتی خویش موسوم به «پرستوهای اطلاعاتی» اقدام به ربودن مخالفان خود از برخی کشورهای دیگر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید