پدر روح‌الله زم:‌ ادعاهای خوش‌کوشک قصه‌سرایی دروغین برای فریب افکار عمومی است

خوش‌کوشک از ماموران سابق وزارت اطلاعات ایران مدعی شده بود که فرانسه روح‌الله زم را با یک افسر امنیتی فرانسوی «مبادله کرده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، با درخواست موضع‌گیری از کشورهای فرانسه، عراق و استرالیا درباره اتهام همکاری در بازداشت و انتقال فرزندش به ایران، روایت اکبر خوش‌کوشک، یکی از ماموران سابق وزارت اطلاعات ایران که مدعی شده بود فرانسه روح‌الله زم را با یک افسر امنیتی فرانسوی «مبادله کرده»، تکذیب کرد.

در متنی که توسط محمدعلی زم در اینستاگرام منتشر شد، اکبر خوش‌کوشک «یک عنصر سوخته امنیتی» خوانده شده و ادعاهای او نیز «قصه‌سرایی دروغین برای فریب افکار عمومی و شریک‌تراشی برای تخفیف این اعمال مجرمانه‌» عنوان شده است.

Advertisement

زم در این یادداشت اعدام پسرش را «قتل مظلومانه و عجولانه» و «اقدامی غیرقانونی» توصیف کرده است.

روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی و مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، که در فرانسه پناهنده بود، سال 2019 در سفری به عراق، توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران برده شد. او در 12 دسامبر 2020 در تهران اعدام شد.

هرچند دولت فرانسه به‌طور رسمی به این اتهام واکنشی نشان نداده است اما منابع دیپلماتیک این کشور ادعای خوش‌کوشک مبنی بر تبادل زم را به شدت تکذیب و آن را «اتهامات کاملا بی‌پایه» توصیف کردند.

خوش‌کوشک در گفت‌و‌گو با وب‌گاه «رویداد 24» مدعی شده بود که پس از این‌که یک افسر فرانسوی در سوریه توسط گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران اسیر شد، فرانسوی‌ها از ایران درخواست کمک برای آزادی او کردند و جمهوری اسلامی درخواست مبادله این افسر با روح‌الله زم را مطرح کرد که با موافقت مقامات فرانسوی همراه بود.

او همچنین مدعی «همکاری» نیروهای اطلاعاتی سپاه و فرانسه در جریان سفر زم به عراق شد و گفته بود: «تله خوبی مهیا کرده بودند. اینجور کار‌ها محمل می‌خواهد و بالاخره باید ظاهر کار هم جوری می‌شد که فرانسوی‌ها مقصر به نظر نرسند».

اشاره محمدعلی زم به نام استرالیا نیز به این دلیل است که شایعاتی درباره همکاری یکی از ایرانیان ساکن این کشور با ماموران جمهوری اسلامی برای بازداشت روح‌الله زم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید