.
.
.

خطیب‌زاده خواستار «برخورد جدی» با عاملان حمله به سرکنسولگری ایران در هامبورگ شد

بر اساس گزارش‌ها این حادثه تلفات جانی نداشته اما بر اثر آتش‌سوزی، خساراتی به درب ورودی ساختمان سفارت ایران وارد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌دنبال «حمله» به ساختمان سرکنسولگری ایران در شهر هامبورگ، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از دولت آلمان خواست تا با عاملان این حادثه «برخورد جدی» کند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، خطیب‌زاده، یک‌شنبه، 21 نوامبر، با محکوم کردن این حمله، از دولت آلمان خواست تا ضمن «بررسی جزئیات»، امنیت اماکن دیپلماتیک ایران را در چارچوب کنوانسیون وین تأمین کند.

او خواستار سازوکارهایی شد که از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کند.

رسانه‌های آلمان، شنبه 20 نوامبر، خبر داده بودند که «مهاجمان ناشناس» به وسیله «کوکتل مولوتف» به ساختمان سرکنسولگری ایران در شهر هامبورگ «حمله کرده‌اند».

گزارش‌ها نشان می‌دهد که این حادثه تلفات جانی نداشته اما بر اثر آتش‌سوزی، خساراتی به درب ورودی ساختمان سفارت ایران وارد شده است.

گفته می‌شود در این «حمله با کوکتل مولوتف»، که جمعه 19 نوامبر رخ داد، دو نفر نقش داشته‌اند اما پلیس آلمان هنوز در حال تحقیقات لازم در این زمینه است.

به گفته رسانه‌های آلمانی، به دنبال این حادثه دو تبعه رومانی به طور موقت بازداشت شده اما پس از مدتی آزاد شدند.

حمله به سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها برای جمهوری اسلامی مسئله جدیدی نیست. تهران خود به عنوان میزبانی امن برای خاک دیگر کشورها شناخته نمی‌شود.

تعرض و تصرف سفارت آمریکا در ایران و به گروگان‌گرفتن 66 دیپلمات این کشور در حالی‌که کمتر از یک سال از انقلاب سال 57 ایران گذشته بود، یکی از بزرگترین بحران‌های بین‌المللی شناخته می‌شود که منجر به قطع تمامی روابط بین این دو کشور شد.

در آخرین روزهای نوامبر 2011 نیز، حامیان جمهوری اسلامی در تهران، با کوکتل مولوتف به ساختمان سفارت بریتانیا حمله کرده و 6 کارمند این کشور آن را به گروگان گرفتند.

در اقدامی دیگر نیز صدها نفر از طرفداران علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با حمله به سفارت سعودی در سال 2016 و پرتاب کوکتل مولوتوف به ساختمان کنسولگری این کشور در شهر مشهد، بخشی از ساختمان این سفارت را به آتش کشیدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت «حمله» به ساختمان سرکنسولگری ایران در هامبوگ را نپذیرفته و گزارشی از میزان دقیق تلفات وارده منتشر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم