واکنش‌ به قانون «جوانی جمعیت»: با تفنگ نمی‌شود در اتاق خواب مردم حضور داشت

طرح جوانی جمعیت بدون مطرح‌شدن در صحن علنی مجلس ایران تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس ایران با انتقاد از قانون موسوم به «جوانی جمعیت» گفت که وقتی وسایل پیشگیری از بارداری را از دسترس مردم خارج می‌کنید، بازار سیاه برای خرید و فروش این اقلام گسترش پیدا می‌کند.

به گزارش «بهار نیوز»، سلحشوری تاکید کرد که سیاست‌گذاران در ایران با طرح چنین قوانینی در مجلس به دنبال «حذف صورت مسئله» هستند.

سلحشوری با بیان اینکه نمی‌شود با تفنگ در اتاق خواب مردم حضور داشت گفت: «واقعا این قوانینی که می‌بینیم دست کمی از با تفنگ رفتن در اتاق خواب ندارد.»

این نماینده پیشین مجلس ایران معتقد است، مشوق‌هایی که در ابلاغیه برای تشویق به بارداری آمده، کارساز نخواهد بود، زیرا موضوع از جای دیگری مشکل دارد.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در حالی قانون «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» را برای اجرا به وزارت بهداشت و معاونت زنان نهاد ریاست‌جمهوری ابلاغ کرد که منتقدان، آن را «نقض حقوق بشر» و زمینه‌ساز افزایش شمار معلولان و مبتلایان به بیماری ایدز در ایران می‌دانند.

بر اساس این طرح که اکنون تبدیل به قانون شده، آزمایش غربالگری و تشخیص ناهنجاری جنین دیگر اجباری نیست و روند آن «سخت‌تر» خواهد بود.

این قانون در 16 مارس و بدون این‌که به صحن علنی مجلس این کشور برود، توسط کمیسیونی با عنوان «کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» تصویب شد و به تأیید شورای نگهبان رسید.

تهیه‌کنندگان این قانون به دنبال «افزایش جمعیت» و «فرزندآوری» در ایران هستند؛ قانونی که ایده اصلی آن را علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال 2011 مطرح کرد و به گفته خبرگزاری تسنیم، از آن زمان تاکنون بیش از «چهل‌ بار» آن را در اظهارات عمومی خود تکرار کرده است.

بر اساس آمارهای رسمی ایران، نرخ رشد جمعیت این کشور در سال گذشته، یک درصد کاهش داشته است.

پیش‌تر، سازمان «دیدبان حقوق بشر» نیز با انتقاد از قانون «جوانی جمعیت»، خواستار لغو این قانون شده بود.

از نگاه کارشناسان و برخی مقامات ایرانی، این قانون می‌تواند بحران‌های اقتصادی و اجتماعی این کشور را نیز افزایش دهد.

به گفته مسعود پزشکیان، نماینده مجلس ایران، تا زمانی که معضل «بیکاری» در این کشور حل نشود، چنین قانونی مشکلات کشور را افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم