مدیران جراید در ایران: کاغذ نداریم روزنامه چاپ کنیم

افزایش چشمگیر تقاضای کاغذ موضوعی است که می‌تواند اوضاع بازار متزلزل کاغذ در ایران را بحرانی‌تر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی مزینانی، مدیرمسئول «روزنامه هفت صبح» از احتمال عدم انتشار نسخه کاغذی این روزنامه به‌دلیل کمبود کاغذ در ایران خبر داد.

به گزارش «خبرگزاری مهر»، علی مزینانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به این‌که «از امروز کاغذی برای چاپ روزنامه نداریم»، نوشته است: «کاغذ کیلویی 30 تومن هم در بازار غیررسمی پیدا نمی‌شود. اگر از فردا نسخه کاغذی روزنامه در دسترس نبود نتیجه سه قفله شدن واردات کاغذ است و بس، روزگار خوش آنها که شبه روزنامه‌اند و نیازی به کاغذ ندارند و منتظر سهمیه کاغذ برای فروش‌اند.»

افزایش چشمگیر تقاضای کاغذ برای چاپ کتاب‌های درسی و لوازم التحریر مانند انواع دفتر، موضوعی است که می‌تواند اوضاع بازار متزلزل کاغذ در ایران را بحرانی‌تر کند.

مشکل کمبود کاغذ در ایران به سال‌های ریاست جمهوری حسن روحانی برمی‌گردد.

تاکنون بسیاری از مدیر مسئولان روزنامه‌های ایران، پس از اعمال تحریم‌های آمریکا بارها از مشکلات نبود کاغذ سخن گفتند.

برخی از این روزنامه‌نگاران، بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به مسائل مطبوعات را باعث و بانی این وضعیت می‌دانند.

کاغذ، بخش اصلی هزینه‌های یک روزنامه را تشکیل می‌دهد که بالا و پایین شدن قیمت‌ آن، تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام‌شده روزنامه دارد.

قیمت کاغذ از اوایل سال 97 به بعد نشان می‌دهد که قیمت این کالا در بازار جهانی هم نوسان‌هایی داشته، اما آن چه الان باعث گرانی کاغذ می‌شود، نرخ برابری ارز است.

در ایران، سالانه حدود 60 هزار تن کاغذ روزنامه نیاز است که از این میزان حدود 10 هزار تن در داخل تولید و بقیه آن از طریق کشورهایی مثل روسیه، نروژ، هند و کره جنوبی تهیه می‌شود.

افزایش قیمت کاغذ روزنامه در ایران، در اوایل سال 97 نیز مسبوق به سابقه بود. در آن زمان، قیمت کاغذ روزنامه در بازار به کیلویی 2200 تومان رسیده بود اما این رقم در اواخر 98 به کیلویی هشت هزار تومان افزایش یافت.

قیمت‌ کاغذ روزنامه در طول این سال‌ها با توجه به بالارفتن قیمت ارز، روندی صعودی داشته و به‌رغم واردات کاغذ با ارز 4200 تومانی در سال گذشته، این امر به کاهش قیمت کاغذ منجر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید