سخنگوی وزارت خارجه ایران: امضای رئیس‌جمهور آمریکا قابل اتکا نیست

تهران پیش‌تر نیز درخصوص خروج دولت‌های بعدی آمریکا از هرگونه توافق جدید با دولت جو بایدن ابراز نگرانی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی عنوان کرد که امضای جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قابل اتکا نیست و واشینگتن در زمینه توافق هسته‌ای باید تضمین‌های بیشتری ارائه کند.

خطیب‌زاده، شنبه 20 نوامبر در مصاحبه با تلویزیون ایران ادعا کرد، آمریکا «به شمول دولت فعلی» خود نمی‌تواند تضمینی پایدار در توافق هسته‌ای ارائه کند و تیم ایران در مذاکرات پیش‌رو «حق طبیعی» خود می‌داند که بر «اخذ تضمین‌های لازم تاکید کند.»

Advertisement

تهران پیش‌تر نیز نگرانی خود را درباره خروج دولت‌های بعدی آمریکا از هرگونه توافق جدید با دولت جو بایدن ابراز کرده بود.

شماری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره و سنای آمریکا نیز تهدید کرده بودند که دولت جمهوری‌خواه بعدی واشینگتن، از هرگونه توافقی که در سنای این کشور تصویب نشود، خارج خواهد شد.

تد کروز، نماینده‌ جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا در توییتی گفته بود که قانون اساسی آمریکا به جو بایدن اجازه نمی‌دهد که بدون تصویب سنای آمریکا، خود را پایبند به توافق با ایران بداند.

خطیب‌زاده یک روز پس از این سخنان گفت، جو بایدن باید جامعه جهانی را متقاعد کند که امضای او برای دولت‌های ‌بعدی نیز الزام‌آور خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از مصاحبه خود با تکرار ادعاهای پیشین این کشور گفت، تهران خواهان رفع موثر، یک‌جا و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌های آمریکاست و آن را «شرط» بازگشت آمریکا به برجام می‌داند.

به گفته خطیب‌زاده، اگر واشینگتن «همین» رفتار را نشان دهد، «توافق در کوتاه‌ترین زمان» انجام خواهد شد.

ایران بر این باور است که برای احیای مجدد برجام، ایالات متحده باید همه تحریم‌های اعمال‌شده از سال 2015 را یکجا لغو کند و تضمین بدهد که هیچ‌کدام از دولت‌های آینده آمریکا از توافق خارج نخواهند شد.

در پی توافق هسته‌ای سال 2015 بسیاری از تحریم‌ها علیه ایران لغو و به ازای آن تهران متعهد شد فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند. اما با خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا از این توافق در سال 2018 و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران، اجرا و ادامه برجام با چالش جدی مواجه شد.

دور جدید مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای 1+4 قرار است در 29 نوامبر جاری برگزار شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم