وزارت خارجه ایران تحریم شش ایرانی را «ادامه سیاست‌های دونالد ترامپ» خواند

شش فرد و یک نهاد ایرانی تحریم‌شده متهم هستند که ایمیل‌های تهدید‌آمیزی برای ایجاد رعب و ترساندن رای‌دهندگان آمریکایی ارسال می‌کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اقدام اخیر آمریکا در تحریم 6 فرد و یک نهاد ایرانی را ادامه سیاست «فشار حداکثری» دوران دونالد ترامپ دانست و آن را «بی‌اساس» توصیف کرد.

خطیب‌زاده، جمعه 19 نوامبر گفت، این نوع «فرافکنی‌ها» از سوی آمریکا «در راستای فریب افکار عمومی این کشور است.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، پنج‌شنبه 18 نوامبر، اعلام کرد، 6 فرد و یک نهاد ایرانی را به اتهام «توطئه‌چینی و تلاش برای تاثیرگذاری بر روند اجرای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا» تحریم کرده است.

هویت این افراد محمدحسین موسی‌کاظمی، سجاد کاشیان، مصطفی سرمدی، مهدی هاشمی طغرالجردی و حسین اکبری نوده و شرکت مورد تحریم «ایمن نت پاسارگاد» اعلام شده است.

در همین حال، وزارت دادگستری آمریکا نیز از اعلام جرم علیه دو نفر از این شش فرد خبر داد و افزود که این دو نفر به نام‌های محمدحسین موسی‌کاظمی، 24 ساله و سجاد کاشیان، 27 ساله متهم هستند که دست‌کم از طریق یک «وب‌سایت انتخاباتی» در ایالات متحده تلاش کردند اطلاعات محرمانه‌ای را در مورد روند رای‌گیری در انتخابات آمریکا به‌دست آورند.

این دو همچنین متهم به «ارسال ایمیل‌های تهدیدآمیز» برای ترساندن رای‌دهندگان و ارسال کلیپ ویدیویی حاوی اطلاعات نادرست درباره ضعف‌های ادعایی در سیستم انتخاباتی آمریکا هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین تصریح کرد که ویدیوی مزبور «تلاشی برای تضعیف اعتماد به انتخابات از طریق القای این موضوع بود که افراد می‌توانند، رای تقلبی بدهند.»

بر اساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا کیفرخواست ارائه شده علیه دو متهم، ممکن است وخیم‌تر شود، چراکه وزارت‌خانه تحت برنامه «پاداش برای عدالت» از همه افرادی که از فعالیت‌های این دو آگاهی‌هایی دارند، درخواست کرده که اطلاعات مطمئن و مهم ارائه کرده و 10 میلیون دلار پاداش دریافت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید