.
.
.

محمد مساعد در مراسم جایزه آزادی بیان: حکومت ایران حقیقت را به جرم تبدیل کرده است

مساعد:‌ با سرکوب خبرنگاران، درک درست وضعیت ایران ناممکن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد مساعد، برنده جایزه آزادی بیان کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، در پیامی ویدئویی خطاب به این کمیته گفت که حکومت ایران «نه تنها از خود حقیقت بلکه از جسارتی که در پس گفتن حقیقت پنهان است می‌ترسد و حقیقت را در کشور من به جرم تبدیل کرده است.»

مراسم سالانه جایزه آزادی بيان کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران شب پنج‌شنبه 18 نوامبر، به‌صورت مجازی برگزار شد. در این مراسم، جایزه سال 2020 به محمد مساعد که سال گذشته به‌دلیل مسائل امنیتی قادر به شرکت در این مراسم نبود، اهدا شد.

مساعد 22 نوامبر 2019 توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. او از اولین روزنامه‌نگارانی بود که در زمان اعتراضات آبان 98 ایران، قطع شدن اینترنت را اطلاع‌رسانی کرد و در توئیتی به زبان انگلیسی، نوشت: «تق تق سلام جهان آزاد... من 42 پروکسی استفاده کردم تا این را بنویسم. میلیون‌ها ایرانی اینترنت ندارند. صدای ما را می‌شنوید؟»

او پس از انتشار این توئیت بازداشت و به احکامی از جمله چهار سال و 9 ماه حبس تعزیری محکوم شد.

در سی‌ویکمین دوره مراسم کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران برای اهدای جوایز آزادی بیان، روزنامه‌نگارانی از بلاروس، گواتمالا، موزامبیک و میانمار به‌عنوان برندگان این جایزه در سال 2021 معرفی شدند. محمد مساعد، یکی از برندگان دوره قبلی این جایزه امسال پیام ویدیویی خود را به این مراسم ارسال کرد.

مساعد در این پیام با اشاره به «فجایع» اخیر در ایران و محدودیت‌ اطلاع‌رسانی، سرکوب خبرنگاران را عاملی برای تبدیل شدن ایران به «سیاهچاله‌ای» توصیف کرد که درک درست وضعیت را ناممکن می‌کند.

او گفت:‌ «من از کشوری می‌آیم که دهه‌هاست برای آزادی و زندگی بهتر تلاش می‌کند ولی از استبداد، سوءمدیریت و ظلم رنج می‌برد. از میان مردمی که صدایشان کمتر و کمتر شنیده می‌شود و احساس بی‌پناهی می‌کنند.»

این روزنامه‌نگار ایرانی گفت که من بخشی از زندگی‌ام را برای پاسخ به سوالاتی از دست داده‌ام که سوال مشترک میلیون‌ها ایرانی بودند.

او افزود: «ما نمی‌دانیم چند نفر در ایران به‌دلیل کرونا از بین رفته‌اند چون از همان روز اول این آمار مخفی شده است. ما نمی‌دانیم چند نفر در اعتراضات سال‌های اخیر کشته شده‌اند و ما نمی‌دانیم شلیک به هواپیما چرا و چگونه رخ داد.»

مساعد در پایان، وضعیت روزنامه‌نگاران در ایران را به‌شدت غیرقابل قبول خواند و گفت: «صدها روزنامه‌نگار خوب در این سال‌ها از ایران اخراج یا تبعید شده‌اند، شغل‌شان را از دست داده‌اند، یا با زندان، شکنجه، آدم‌ربایی و ترور روبه‌رو بوده‌اند.»

او برای نوشتن گزارش‌های تحقیقی برجسته پیرامون پرونده‌های مفاسد اقتصادی در ایران شناخته می‌شود و به‌دلیل انتشار این گزارش‌ها، برنده جایزه امین‌الضرب، معتبرترین جایزه خبرنگاران اقتصادی در ایران و جایزه آزادی بیان دویچه‌وله آلمان در سال 2020 شده است.