دیپلمات پیشین آمریکایی: دیپلماسی نمی‌تواند مانع جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران شود

ریچارد هاس، رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی»، می‌گوید اگر ایران بتواند بمب اتم تولید کند، برای اعمال هژمونی خود بر خاورمیانه تهاجمی‌تر رفتار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریچارد هاس، دیپلمات پیشین آمریکایی و رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی»، در مقاله‌ای برای «موسسه سیاست راهبردی استرالیا» می‌نویسد که گرچه مقامات ایران وعده داده‌اند مذاکرات احیای «برجام» را 29 نوامبر از سر بگیرند، اما دیپلماسی به تنهایی مانع جاه‌طلبی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نخواهد شد.

به گفته هاس، دلیلی وجود ندارد که باور کنیم ایران در آینده با امضای یک توافق هسته‌ای «طولانی‌تر و قوی‌تر» (برجام 2)، اعمال محدودیت‌های شدیدتر بر برنامه هسته‌ای آن کشور برای مدتی طولانی‌تر خواهد پذیرفت. همچنین، مشخص نیست که حکومت ایران در یک دهه آینده تفاوت چندانی با آنچه که امروز هست کرده باشد.

حکومت ایران می‌تواند توافق هسته‌ای 2015 را احیا کند، و در عین پای‌بندی به مفاد آن، برنامه تولید موشک‌های بالستیک خود که مشمول این توافق نیستند را گسترش دهد، و پس از سال 2030 که محدودیت‌های برجامی به پایان می‌رسد، به طور چشمگیری ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را نیز افزایش دهد.

ایران همچنین می‌تواند توسعه سلاح‌های جدید را، بر اساس آموخته‌های چند سال اخیر خود، در مکان‌های مخفی پی بگیرد؛ فعالیتی که می‌تواند کیفیت و کمیت هر سلاح هسته‌ای که در آینده تولید می‌کند را افزایش دهد.

به گفته هاس، مساله این نیست که «آیا» جمهوری اسلامی این کار را خواهد کرد، بلکه بالاخره «چه زمانی» این کار را می‌کند. اگر ایران بتواند بمب اتم تولید کند، یا حداقل در آستانه تولید سلاح هسته‌ای قرار بگیرد، برای اعمال هژمونی خود بر خاورمیانه تهاجمی‌تر رفتار خواهد کرد.

از نظر این تحلیلگر، دیپلماسی را باید با «تهدید جنگ» همراه و در صورت لزوم جایگزین کرد. جمهوری اسلامی باید باور کند که اگر به تلاش‌های خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ادامه دهد، بهای قابل توجهی خواهد پرداخت. علاوه بر افزایش تحریم‌ها، باید گزینه حملات سایبری و نظامی به تأسیسات هسته‌ای و احتمالاً اهدافی با ارزش اقتصادی و نظامی را روی میز گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید