آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفر گروسی به تهران را تایید کرد

مدیرکل آژانس پیشتر از عدم تماس مقامات عالی دولت جدید ایران با او درباره موضوعات مهم پرونده اتمی ابراز تعجب کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل این آژانس، سه‌شنبه آینده 23 نوامبر (2 آذر) عازم تهران می‌شود.

در بیانیه‌ آژانس آمده است که گروسی در این سفر با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی دیدار و پس از بازگشت از ایران، در یک کنفرانس خبری شرکت خواهد کرد.

مدیرکل آژانس، جمعه، 12 نوامبر، با ابراز تعجب از عدم تماس دولت ابراهیم رئیسی با او برای مذاکره پیرامون چند موضوع مهم باقی‌مانده، تاکید کرده بود که این گفت‌وگوها باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد. او گفت: «من هیچ تماسی با دولت جدید ایران که بیش از 5 ماه از تشکیل آن می‌گذرد، نداشتم.»

به گفته گروسی او به جز «گفت‌وگوهای فنی» با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به طرز «شگفت‌انگیزی» با مقامات دولتی ایران ارتباطی نداشته است.

آخرین سفر گروسی به ایران 12 سپتامبر سال جاری انجام شد.

ایران دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را ممنوع کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌‌شده در چند سایت مخفی خود نداده است.

«وال‌استریت ژورنال»، سه‌شنبه، 16 نوامبر، به نقل از «دیپلمات‌هایی که با فعالیت‌های هسته‌ای ایران آشنا هستند»، در گزارشی نوشت که ایران از اواخر ماه اوت، تولید مقادیر قابل توجهی از قطعات سانتریفیوژ را به صورت تدریجی آغاز کرده است. به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، تهران قطعات لازم برای تولید حداقل 170 سانتریفیوژ پیشرفته را تولید کرده است.

خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارشی اعلام کرد که اجلاس شورای حکام آژانس در خصوص عدم پاسخگویی ایران به منشاء اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های مخفی اتمی و محدودیت همکاری با آژانس می‌تواند به تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

دور جدید مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای 1+4 در 29 نوامبر جاری برگزار می‌شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید