پرونده‌سازی جدید علیه افشاگر مرگ شاهین ناصری در زندان

شاهین ناصری از شاهدان شکنجه شدن نوید افکاری بود که در 30 شهریور امسال، به طرز «مشکوکی» در زندان جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرهاد سلمانپور ظهیر، زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ می‌گذراند، پس از اطلاع رسانی در خصوص مرگ «مشکوک» شاهین ناصری در زندان، با پرونده‌سازی جدید رو‌به‌رو شده است.

به گزارش «سازمان حقوق بشر ایران»، در پرونده‌ای که اخیرا برای سلمانپور ظهیر در دادگاه گشوده شده، اتهاماتی انتسابی مانند «اقدام علیه امنیت کشور از طریق ارسال فایل صوتی و مصاحبه با رسانه های بیگانه و ضد انقلاب نظیر کانال تلویزیونی ایران اینترنشنال و کانال یک»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و «نشر اکاذیب» عنوان شده است.

یک منبع آگاه در این زمینه به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «مسئولان زندان تهران بزرگ به جای پاسخگو بودن در این خصوص که چرا شاهین ناصری پس از منتقل شدن به سلولهای انفرادی زندان، به‌دلیل مسمومیت جان خود را از دست داده است، در اقدامی تکراری از فرهاد سلمانپورظهیر در دادگاه انقلاب بخش فشافویه اعلام شکایت کرده‌اند».

پیش‌تر، سلمان‌پور ظهیر به‌دنبال مرگ ناصری در زندان فشافویه با انتشار یک فایل صوتی اعلام کرد که او در زندان تهران بزرگ به قتل رسیده است.

شاهین ناصری زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ، سه‌شنبه، 30 شهریور 1400 جان باخت. در آن زمان رسانه‌های حقوق بشری به نقل از برادر ناصری این خبر را منتشر کردند.

شماری از کنشگران مدنی در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت جان باختن این زندانی را بر عهده «سازمان زندان‌ها، قوه قضاییه و علی خامنه‌ای» دانستند.

سازمان حقوق بشر ایران، نیز مرگ این زندانی را «مشکوک» خواند و نوشت که او پس از آنکه درخصوص شکنجه نوید افکاری شهادت داده بود، به زندان تهران بزرگ تبعید شد و از چندی پیش به سلول انفرادی منتقل شده بود.

نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی بعد از اعتراضات سال 1397 بازداشت و به اتهام «قتل» مأمور اداره حراست سازمان آب در شیراز اعدام شد.

زمانی که قوه قضاییه تاکید داشت افکاری شکنجه نشده و در شرایط عادی به قتل اعتراف کرده، صدای فردی به نام شاهین ناصری پخش شد که این ادعا را تکذیب کرد.

به‌دنبال انتشار خبر درگذشت ناصری، اداره کل زندان‌های استان تهران خبر مرگ این زندانی را با انتشار اطلاعیه‌ای تایید کرد. در این اطلاعیه آمده بود که دلیل فوت او در پزشکی قانونی در دست بررسی است و بعدا اعلام خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه، ناصری پس از مراجعه به بهداری زندان، «با توجه به شرایط اورژانسی بیمار، فورا در محل بهداری ندامتگاه، عملیات احیاء (ماساژ قلبی، تنفس مصنوعی و تزریق اپی نرفین و فیکس IV Line) به مدت 45 دقیقه» انجام شده اما به‌رغم «تلاش‌های فراوان کادر درمان» او جان باخته است.

پیش‌تر، سازمان «عفو بین‌الملل» در گزارشی تحت عنوان «ایران: یک دهه مرگ بدون مجازات در بازداشت و شکنجه بدون پاسخگویی» از جان باختن 72 زندانی در طول ده‌سال گذشته در ایران خبر داده بود.

این بیانیه به‌دنبال انتشار خبر جان‌باختن یاسر منگوری، زندانی سیاسی کُرد در بازداشتگاه امنیتی ایران منتشر شد.

در گزارش این نهاد حقوق بشری آمده بود که در «46 مورد» دلیل مرگ، شکنجه یا سایر بدرفتاری‌های فیزیکی از جمله استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک‌آور به دست ماموران بوده و مقامات ایرانی تاکنون از پاسخگویی درباره مرگ این افراد سر باز زده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم