ادامه استقرار و جابجایی شبه‌نظامیان نیابتی ایران در مرز سوریه با عراق

شبه‌نظامیان نیابتی ایران از بیم حملات مکرر پهپاد‌های «ناشناس»، اقدامات احتیاطی و عملیات استتار را اجرا می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فعالان دید‌بان حقوق بشر سوریه گزارش دادند در منطقه غرب فرات که تحت کنترل شبه‌نظامیان نیابتی ایران است این گروه‌ها به عملیات «استقرار مجدد» در مناطق تحت کنترل خود؛ به‌ویژه شهر البوکمال و اطراف آن در نزدیکی مرز سوریه و عراق در حومه شرقی دیرالزور در محدوده‌ای که به «جاده قاسم سلیمانی» معروف است، ادامه می‌دهند تا از حملات پهپادهای ناشناس در امان بمانند.

بنا به این گزارش، شبه‌نظامیان نیابتی ایران در راستای اقدامات پیشگیرانه و عملیات استتار در حال جابجایی نیرو، تجدید مواضع، جابجا کردن سلاح و مهمات از زاغه‌ها و انبار کردن آنها در دیگر مناطق هستند تا مبادا در حملات پهپادی «ناشناس» مورد هدف قرار گیرند.

این حملات پهپاد ناشناس طی 70 روز گذشته، 11 هدف متعلق به شبه‌نظامیان نیابتی ایران را در مناطق مختلف سوریه منهدم ساخته و ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

دیدبان حقوق بشر سوریه، 9 مورد حمله به پایگاه‌های شبه‌نظامیان نیابتی ایران را در بازه زمانی چهارم سپتامبر گذشته تا اواسط ماه جاری، ثبت کرده بود که یکی از آنها در منطقه المیادین و بقیه همه در منطقه‌ استراتژیک البوکمال اتفاق افتاد.

در این 9 مورد حملات پهپادی 11 هدف منهدم و 14 نفر از شبه‌نظامیان وابسته به ایران از جمله اتباع سوری و غیر سوری کشته و 27 نفر دیگر از تابعیت‌های مختلف زخمی شدند.

در پی تشدید تنش‌ها بود که شبه‌نظامیان نیابتی ایران تلاش کردند برای در امان ماندن از حملات هوایی با عملیات استقرار مجدد در شهرها و روستاهای منطقه المیادین تا البوکمال در مرز سوریه و عراق و همچنین در حومه شرقی دیرالزور، از دید این حملات ناشناس مخفی بمانند.

این شگردها و تاکتیک‌های استتار شامل عملیات انتشار مجدد در قالب تغییر مواضع، مراکز و نیروها شد. به عنوان مثال، چند روز پیش، پرچم‌های شبه‌نظامیان نیابتی ایران، از برخی از مراکز نظامی آنها در شهر البوکمال برچیده و پرچم‌های دولت سوریه، جایگزین شد.

این شبه‌نظامیان همچنین محموله‌های تسلیحاتی را از داخل قلعه الرحبی و از یک انبار سلاح در نزدیکی منطقه تاریخی الشلبی در شرق دیرالزور به مراکز و مواضع انتشار مجدد خود در منطقه فوق الذکر، منتقل کردند.

در همین حال، «حزب‌الله لبنان»، محموله‌ سلاح و مهمات را از منطقه غرب فرات که به «آبادی» برای شبه‌نظامیان نیابتی ایران در خاک سوریه، تبدیل شده، به مراکز این حزب در مرز سوریه و لبنان و حومه دمشق، منتقل کرد. کامیون‌های حزب‌الله، اسلحه و مهمات را از زاغه‌ها و انبارهای شبه‌نظامیان نیابتی ایران در نزدیکی آثار تاریخی الشلبی در حومه المیادین، در شرق دیرالزور حمل کرده و در مسیر دیرالزور- دمشق، به سوی مرز با لبنان و در حومه پایتخت سوریه جابجا کردند، که به دنبال آن این کامیون‌ها در مراکز حزب‌الله در مناطق بیابانی منطقه، تخلیه شدند.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه همچنین به طور روزانه و مستمر با آوردن نیروهایی کمکی مواضع خود را در این مناطق مستحکم‌تر می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید