فرمانده هوافضای سپاه: در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی متهم هستیم

حاجی‌زاده با تکرار مواضع پیشین مقامات ایرانی، بر «خطای انسانی» در وقوع حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی اصرار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران در تازه‌ترین اظهارات درباره هدف قراردادن هواپیمای اوکراینی گفت، «علت این‌که ما تاکنون بعد این قضیه حرف نزدیم این است که متولی پیدا کرد و ما خودمان جزو متهمان هستیم. یعنی سازمان ما به هر حال در این قضیه مسئولیت پذیرفته است.»

حاجی‌زاده عصر دوشنبه 24 آبان در گفت‌وگو‌ با «مجله تصویری امتداد» وابسته به بسیج دانشگاه شریف تهران در مورد علت پذیرش مسئولیت اسقاط هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: «آن روز نمی‌توانستیم بگوییم گوشه‌ای از حادثه بر عهده دیگری است، پس همه‌ مسئولیت را پذیرفتیم. بعد از آن تاریخ متولی بررسی، قوه قضائیه شده است.»

او نگفت که دیگر مقصران حادثه مذکور چه کسانی هستند.

پرواز PS752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین که در روز 8 ژانویه 2020 از تهران به مقصد کیف در حال پرواز بود، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران مورد هدف موشک‌های سامانه دفاع هوایی سپاه قرار گرفت و سقوط کرد.

تمام 176 سرنشین هواپیما، که 9 نفرشان خدمه اوکراینی و 167 نفرشان مسافرانی با ملیت‌های مختلف اوکراینی، ایرانی، کانادایی، سوئدی، افغانستانی، آلمانی و بریتانیایی بودند، در این حادثه کشته شدند.

پس از فشارهای شدید بین‌المللی، حکومت ایران بالاخره سه روز پس از وقوع حادثه در روز 11 ژانویه اعتراف کرد که نیروهای نظامی این کشور «تصادفی» هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده‌اند.

قطعات هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی
قطعات هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی

اندکی بعد حاجی‌زاده با حضور در تلویزیون رسمی ایران مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی را پذیرفت.

حاجی‌زاده در بخش دیگری از مصاحبه اخیر خود ادعا کرد که در روز واقعه در تهران نبوده و «48 ساعت زمان برد تا جمع‌بندی اولیه اتفاق افتاد و همه قانع شدند که این اتفاق افتاده و قطعا باید اعلام مسئولیت کنیم.»

او با تکرار سخنان مقامات ایرانی مبنی بر وجود خطای انسانی در اسقاط آن‌ هواپیما مدعی شد که «دستور شلیک داده نشده بود اما شلیک کننده را در آن فضا قرار داده بودند و این مسئله را قوه قضائیه باید روشن کند.»

حاجی‌زاده پیشتر هم «خطای انسانی» را دلیل این حادثه اعلام کرده بود.

با این وجود این فرمانده سپاه توضیح نداد چرا دولت ایران پس از وقوع حادثه کل محل سقوط هواپیما را با لودر یکسان نمود و تمامی شواهد و صحنه حادثه را امحا کرد.

ایران همچنین مانع رسیدگی طرف سوم و بی‌طرف در این حادثه شد و رسیدگی به این پرونده را به قوه قضائیه و مشخصا دادسرای نظامی تهران محول کرد.

این دادسرا در اواخر ماه اوت گذشته هم برای تمامی متهمان این پرونده «قرار منع تعقیب» صادر کرد.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به قرار منع تعقیب «مقصرین و عاملین اصلی» این حادثه مرگبار، تصریح کرد که «حقیقت»، قربانی فریبکاری بزرگ «دادگاه نمایشی» جمهوری اسلامی شده است.

این انجمن همچنین خواستار رسیدگی یک دادگاه بین‌المللی بی‌طرف به این «کشتار دسته‌جمعی» شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size