برگزاری آخرین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان

نایب‌ رییس کمیسیون قضایی مجلس ایران در واکنش به برگزاری این دادگاه گفت: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پنجمین جلسه «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» برای بررسی شهادت‌ها، گزارش‌ها و تحقیقات درباره کشتار معترضان ایرانی در آبان‌ 1398، یکشنبه 14 نوامبر، با شهادت یکی از معترضین به نام آرام مردوخی، برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، آرام مردوخی به عنوان شاهد شماره 125 چگونگی سرکوب معترضان در سنندج را شرح داد.

او گفت روی بام ساختمان بانک‌ها در سنندج «تک تیرانداز» مستقر شده بود و یکی از فرماندهان نیروی انتظامی به نام جوانمردی، در سرکوب معترضان دست داشت.

او افزود، نیروهای امنیتی معترضان را بازداشت و در وانت‌هایی که پشت آن به شکل قفس درآمده بود، حبس کردند.

این شاهد به دادگاه گفت: «یک زن کتک خورده بود، به سرش ضربه زده بودند و داشت خونریزی می‌کرد. یک پسر جوان را از بلندی به پایین پرت کرده بودند.»

مردوخی گفت که «نیروهای امنیتی از آمبولانس برای انتقال نیروهای خود استفاده می کردند و به همین دلیل مردم هم برخی آمبولانس‌ها را آتش زدند.»

شاهد شماره 216

سپس، یک زن که از او به عنوان شاهد شماره 216 نام برده شد، در دادگاه حضور یافت و پس از ادای سوگند گفت که «آتش زدن بانک‌ها را شخصا دیده، اما مطمئن است کار مردم عادی نبوده است.»

او سپس در شرح مشاهدات خود از سرکوب اعتراضات گفت: «شروع کردند به تیراندازی کردن به سمت مردم. پسر جوانی تیر خورد و او را سوار ماشین کردند، نمی‌دانم این ماشین مال مردم بود یا متعلق به ماموران.»

شاهد شماره 367

شاهد شماره 367 از اعضای سپاه پاسداران ایران بوده که از او خواسته شده تا در سرکوب اعتراضات شرکت کند‌. او که به‌دلیل سرپیچی از سپاه اخراج شده و هم اکنون خارج از ایران به سر می‌برد گفت که زمان تیراندازی «دستور بود» که نیروهای لباس شخصی از مردم فاصله بگیرید تا «نیروهای خودی» تیر نخورند.

شاهد شماره ۳۶۷
شاهد شماره ۳۶۷

شاهد شماره 119

در ادامه پنجمین دادگاه مردمی، شاهد 119 نیز که هویت او اعلام نشد، با اشاره به اینکه بسیج در سرکوب آبان از سلاح گرم علیه معترضان استفاده کرده، گفت با چشمان خودش دیده که یک دختر 16 ساله مورد هدف قرار گرفته است.

او تاکید کرد گروهی از افراد را دیده که در حضور نیروهای امنیتی بانک‌ها را آتش می‌زدند و نیروهای امنیتی واکنشی به آنها نشان نمی‌دادند. او تاکید کرد، آتش‌گرفتن بانک‌ها بهانه‌ای شد که نیروهای امنیتی دست به سلاح ببرند.

در همین حال حسن نوروزی، نایب‌ رییس کمیسیون قضایی مجلس ایران در واکنش به برگزاری این دادگاه به وبگاه «دیدبان ایران» گفت: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کُشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟»

به نوشته دید‌‌بان ایران، نوروزی در پایان مصاحبه گفته «‌شوخی کردم» و تلفن را قطع کرده است.

پیش از این گزارش شده بود که علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، تهدید کرده است که در صورت عدم توقف برگزاری این دادگاه، ایران بخشی از مذاکرات هسته‌ای مرتبط با احیای «برجام» را متوقف می‌کند.

جلسه چهارم دادگاه

روز گذشته، در چهارمین جلسه دادگاه پروفسور هینش از دانشگاه لایدن هلند گفت که تعداد افرادی که در جریان اعتراضات کشته شده‌اند احتمالا بسیار بیشتر از 304 نفری است که «عفو بین‌الملل» گزارش کرده است.

او افزود، حتی این تعداد کشته‌شده نشان می‌دهد که حملات گسترده‌ای در طی اعتراضات آبان علیه تظاهرکنندگان‌انجام شده است.

اعتراضات آبان 98

این دادگاه به ابتکار سه سازمان مدافع حقوق بشر «عدالت برای ایران»، «حقوق بشر ایران» و سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» در پاسخ به خواست بازماندگان و خانواده‌های قربانیان تشکیل شده است.

در جلسات این دادگاه که تا 23 آبان ادامه خواهد داشت، 45 نفر شهادت خواهند داد و شهادتنامه 120 نفر نیز به صورت کتبی تسلیم دادگاه خواهد شد.

هیئت قضات بر اساس شهادت شهود، در مورد نقش 133 مقام، از جمله مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی که در ارتباط با اعتراضات آبان 98 متهم به ارتکاب جرایم بین‌المللی شدند، تحقیق خواهد کرد.

اعتراضات آبان 98 از روز 24 این ماه به‌دلیل افزایش سه برابری قیمت بنزین به مدت پنج روز ادامه یافت که بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری طی آن نیروهای دولتی با خشونت بی‌سابقه حداقل 1500 نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی و بازداشت کردند.

در جریان این اعتراضات مقامات جمهوری اسلامی با قطع کامل اینترنت، سانسور کاملی از بازتاب و انتقال اخبار سرکوب به خارج از کشور اعمال کردند.
پیش‌بینی می‌شود حکم نهایی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در ابتدای سال 2022 صادر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید