ایران: قصد نداریم در بن‌بست‌‌های مذکرات پیشین باقی بمانیم

دو مقام ایرانی به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که احتمال شکست مذاکرات اتمی وین بیشتر از موفقیت آن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با نزدیک شدن به دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور قصد ندارد در «بن‌بست‌های گفت‌وگوهای پیشین» باقی بماند.

حسین امیرعبداللهیان، جمعه 12 نوامبر، با انتشار بیانیه‌ای در صفحه اینستگرام خود، شروط ایران در مذاکرات احیای برجام را یادآوری و بر آنها تاکید کرد.

به گفته امیرعبداللهیان، ایران لغو تحریم‌های آمریکا، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد و همچنین ارائه تضمین مبنی بر عدم خروج مجدد واشینگتن از این توافق را، از شروط اجتناب‌ناپذیر این مذاکرات دانست.

او در ادامه افزود: «اگر طرف‌های مقابل با رویکردی جدی و مثبت وارد وین شوند، دستیابی به یک توافق خوب آن هم در کوتاه مدت امکان‌پذیر است.»

رفع تحریم‌ و ارائه تضمین

امیرعبداللهیان در این بیانیه گفت، دستیابی به یک توافق خوب « مستلزم لغو موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها و بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل است.»

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، روز گذشته در دیداری با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای به نمایندگی از اتحادیه اروپا گفته بود، دو مسئله اساسی در مذاکرات وین « لغو تحریم‌ها و بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام است.»

این دیدار که در اسپانیا صورت گرفت، در ادامه سفرهای اروپایی این مقام ایرانی به کشورهای فرانسه و بریتانیا است.

علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی
علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی

توپ در زمین آن‌هاست

حسین امیرعبداللهیان پیشتر هم آمادگی ایران برای دستیابی به یک «توافق خوب» در طول مذاکرات احیای برجام در وین را اعلام کرده بود. به گفته او، بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان «یک اصل مهم و پیشرو» است.

با این وجود، دو مقام ایرانی بعدها ضمن ابراز بدبینی، به خبرگزاری «رویترز» گفتند که احتمال شکست این مذاکرات بیشتر از موفقیت آن است.

یک مقام ایرانی دیگر که نخواست نامش منتشر شود، به «رویترز» گفت: «تاسیسات هسته‌ای ایران فعال و مشغول کار است. ایران می‌تواند به راه خود چه با توافق هسته‌ای و چه بدون آن ادامه دهد، توپ در زمین آن‌هاست.»

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که قرار است از 29 نوامبر جاری در وین از سرگرفته شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم