«آماده‌باش» بیمارستان‌های اهواز برای مقابله با «تنگی نفس پس از بارندگی»

نهادها و مقامات مسئول تاکنون درباره علت بروز این عارضه پاسخ دقیقی ارایه نکرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، از «آماده‌باش» بیمارستان‌ها در صورت مراجعه بیماران با عارضه «حمله تنفسی» در پی نخستین بارندگی در اهواز خبر داد.

ابول‌نژادیان، جمعه، 21 آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، با اشاره به بارش نخستین باران پاییزی در اهواز و احتمال بروز «حملات تنفسی» گفت: «با توجه به هرس نشدن کامل درختان کنوکارپوس، امسال احتمال بروز حملات تنفسی در پی نخستین بارندگی بیشتر است.»

او تاکید کرد، با توجه به تشابه علائم بالینی این بیماران و بیماران مبتلا به کووید 19 و آنفلوآنزا، تشخیص بیماری برای پزشکان سخت است، در نتیجه ماندگاری بیماران و ازدحام در اورژانس‌ها بیشتر می‌شود.

شیوع پدیده «مشکل تنفسی بعد از باران» در استان خوزستان به سال 92 بازمی‌گردد. بنا بر «آمار رسمی»، تا سال 94، طی سه سال در فصل پاییز و با اولین باران پاییزی بیش از 60 هزار نفر به بیمارستان‌ها و مراکز این استان به‌دلیل مشکلات تنفسی مراجعه‌ کردند.

اسدالله موسوی، رئيس وقت فوريت‌های پزشکی استان خوزستان، در سال 92 گفته بود که بر اساس مصوبات استانداری، اعلام تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز فوريت‌های پزشکی بر اثر ناراحتی‌های ناشی از بارش باران «ممنوع» است.

برخی منابع در آن زمان از این بارندگی به‌عنوان باران «اسیدی» یا «میکروبی» نام بردند. اما اسماعیل ایدنی، رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته بود که «باران اسیدی واژه مناسبی برای این پدیده نیست» چراکه اثرات باران اسیدی تنها منحصر به مشکلات تنفسی نمی‌شود.

نهادها و مقامات مسئول تاکنون درباره علت بروز این عارضه پاسخ دقیقی ارایه نکرده‌اند.

در یکی از پژوهش‌های انجام شده در خوزستان، 18 گزینه به‌عنوان علل احتمالی بروز مشکلات تنفسی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت از «مشعل‌سوزی نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و لاستیک و همچنین گرده‌های گیاه کونوکارپوس» به‌عنوان عوامل احتمالی بروز این پدیده در استان نام برده شد.

استان خوزستان همچنین در یک دهه گذشته با بحران ریزگردها مواجه بوده و شدت این بحران بارها شهرهای این استان را به تعطیلی کشانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید