در آستانه ازسرگیری مذاکرات اتمی؛ اصرار تهران بر لغو‌ تحریم‌ها

مذاکره‌کننده ارشد اتمی ایران با تکرار شروط ایران خواستار لغو راستی‌آزمایی شده تحریم‌ها و تضمین عدم خروج مجدد آمریکا از برجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره‌کننده ارشد اتمی ایران در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین، خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه کشورش شد.

باقری شامگاه پنج‌شنبه، 11 نوامبر در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «سی‌.ان‌.ان» شروط ایران برای ادامه و موفقیت مذاکرات معطل‌مانده اتمی در وین را اعلام کرد و مهترین شرط را لغو راستی‌آزمایی شده «تحریم‌های غیرقانونی» دانست.

او در پاسخ به پرسشی درباره انتظار لغو تحریم‌ها در پیش یا هنگام مذاکرات، گفت که «طبیعتا تحریم‌ها در جریان مذاکرات باید لغو‌ شوند اما باید پیش از مذاکرات بر اصل لغو‌ تحریم‌ها توافق شود ‌و طرف مقابل با ذهنیت لغو‌ تحریم‌ها در گفت‌وگوها مشارکت کند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز چهارشنبه درباره مذاکرات اتمی وین در توییتی نوشت: «ما آماده بازگشت به میز مذاکرات وین و دستیابی به یک توافق خوب هستیم. بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان یک اصل پیشرو و مهم است.»


شروط ایران

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که ابتدای هفته جاری، وزارت خارجه ایران شروط و اهداف خود را از شروع مجدد مذاکرات وین اعلام کرد.

به گفته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تهران خواستار «لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها»ی اعمال‌شده آمریکا پس از خروج این کشور از برجام در سال 2018 است و افزون بر آن خواهان «تضمین» آمریکا برای عدم خروج مجدد از هر گونه توافق جدید خواهد بود.

پیشتر باقری کنی، در اظهاراتی ادعا کرد که تهران به دنبال مذاکرات هسته‌ای در وین نیست و فقط به دنبال رفع تحریم‌هاست.

باقری گفت که بر «موضوع هسته‌ای در سال 1394 در قالب توافقنامه که بین ایران و 1+5 شکل گرفت به‌طور کامل توافق حاصل شده است.»

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که قرار است از 29 نوامبر جاری در وین از سرگرفته شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید