ایران: آماده دستیابی به یک «توافق خوب» در وین هستیم

مذاکره‌کننده ارشد ایرانی در اظهاراتی ادعا کرده بود که تهران به دنبال مذاکرات هسته‌ای در وین نبوده و فقط به دنبال رفع تحریم‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران آمادگی این کشور را برای دستیابی به یک «توافق خوب» در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اعلام کرد.

امیرعبداللهیان، چهارشنبه 10 نوامبر، در توییتی نوشت: «ما آماده بازگشت به میز مذاکرات وین و دستیابی به یک توافق خوب هستیم. بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان یک اصل پیشرو و مهم است.»

شروط ایران

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که ابتدای هفته جاری، وزارت خارجه ایران شروط و اهداف خود را از شروع مجدد مذاکرات وین اعلام کرد.

به گفته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تهران خواستار لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌های اعمال‌شده آمریکا پس از خروج این کشور از برجام در سال 2018 است و افزون بر آن خواهان تضمین آمریکا برای عدم خروج مجدد از هر گونه توافق جدید خواهد بود.

علی باقری کنی، مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی نیز روز گذشته در اظهاراتی ادعا کرد که تهران به دنبال مذاکرات هسته‌ای در وین نیست و فقط به دنبال رفع تحریم‌هاست.

به گفته او، بر «موضوع هسته‌ای در سال 1394 در قالب توافقنامه که بین ایران و 1+5 شکل گرفت به طور کامل توافق حاصل شده است.»

باقری مدعی شد، «موضوع اصلی» مذاکرات وین بررسی «پیامدهای ناشی از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام» است.

او ادامه داد که این پیامدها فقط منحصر به رفع «تحریم‌های» وضع شده آمریکا علیه ایران خواهد بود.

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که قرار است از 29 نوامبر جاری در وین از سرگرفته شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید