فایننشال تایمز: احیای مذاکرات اتمی اولویت اصلی ایران نیست

برگزاری مذاکرات هسته‌ای اولویت اصلی ایران نیست، چون راهبرد جدید ایران این است که روی چیزی که یک بار شکست خورده، سرمایه‌گذاری نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگرچه ایران پس از ماه‌ها تاخیر بالاخره هفته پیش اعلام کرد که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را اواخر ماه جاری از سر خواهد گرفت، مقامات ایرانی می‌گویند که احیای مذاکرات اتمی اولویت اصلی ایران نیست.

به گزارش «فایننشال تایمز»، چهارشنبه 10 نوامبر 2021، یک منبع نزدیک به دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، به این روزنامه گفت: «برگزاری مذاکرات هسته‌ای اولویت اصلی ما نیست، چون راهبرد جدید ایران این است که دیگر روی برجام حساب نکند؛ و روی چیزی که یک بار شکست خورده است، سرمایه‌گذاری نکند.»

این منبع افزود: «طرف مقابل به مذاکرات می‌آید و به ایران می‌گوید تو بچه بدی هستی. ایران، که متعهد به دیپلماسی و گفتگوست، با آرامش و با قرار دادن فهرست خواسته‌های خود روی میز پاسخ می‌دهد، که احتمالاً آمریکا آن را بسیار پرهزینه و غیرقابل قبول خواهد دانست.»

به گفته «فایننشال تایمز»، مقامات ایران که نگران بازگشت احتمالی دونالد ترامپ به قدرت در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 در آمریکا هستند، از بایدن خواسته‌اند «ضمانت» بدهد که دولت بعدی ایالات متحده دومرتبه از توافق خارج نخواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، پیشنهاد کرده است که ایالات متحده ده میلیارد دلار از پول‌های مسدودشده ایران در بانک‌های بین‌المللی را به عنوان «نشانه حسن نیت» آزاد کند، و جمهوری اسلامی ممکن است این شرط را در مذاکرات وین روی میز بگذارد.

علی شمخانی، مقام ارشد امنیتی ایران، چهارشنبه پیش گفت که رئیس‌جمهوری آمریکا اختیارات چندانی ندارد، و نمی‌تواند ضمانتی بدهد. به گفته وی، اگر وضعیت فعلی تغییر نکند، نتیجه مذاکرات نوامبر از همین الان مشخص است.

دولت جدید ایران توانایی بایدن برای اجرای وعده‌های خود را زیر سوال می‌برد. منبع نزدیک به دولت ایران در این باره گفت: «بایدن ضعیف است، و زیر فشارهای داخلی نمی‌تواند با ایران به توافق برسد. با این همه مخالفت در کنگره و سنا، آیا او می‌تواند پول‌های ایران را آزاد کند؟ هرگز نمی‌تواند.»

این منبع افزود: «ما تنها در صورتی با آمریکا مذاکره خواهیم کرد که شاهد تغییر رویکرد واقعی باشیم. اما با نظر به تمام موانع سیاسی موجود در ایران و آمریکا، هیچ مذاکره‌ای با آمریکا و هیچ توافقی در آینده نزدیک قابل پیش‌بینی نیست.»

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که قرار است از 29 نوامبر جاری در وین از سرگرفته شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید