حکم 10سال زندان عباس واحدیان از امضاکنندگان «بیانیه برای استعفای خامنه‌ای» قطعی شد

این حکم در پی عدم تجدیدنظر خواهی عباس واحدیان شاهرودی به رای دادگاه قطعی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم، فعال مدنی و از امضا کنندگان «بیانیه 14 فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای»، طی حکمی به 10 سال زندان قطعی محکوم شد. این حکم مربوط به پرونده سال 98 او بابت اتهام «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» از سوی شعبه 4 دادگاه انقلاب مشهد صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رای صادره در پی عدم درخواست تجدیدنظر خواهی در حالی که این فعال مدنی در بازداشت به سر می‌برد صادر شده است.

در 22 خرداد 98، چهارده کنشگر سیاسی و مدنی داخل ایران، با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری حکومت ایران و تغییر بنیادین قانون اساسی شده بودند.

نیروهای امنیتی پس از انتشار این نامه، امضاکنندگان آن را بازداشت کردند. دستگاه قضایی ایران نیز اکثر نویسندگان این نامه‌ را به احکام سنگین قضایی محکوم کرد.

نزدیک به هفتاد روز از بازداشت این کنشگر مدنی می‌گذرد. او ظهر چهارشنبه، 10 شهریور امسال توسط نیروهای امنیتی رضوانشهر بازداشت شد.

پس از بازداشت، واحدیان شاهرودی طی تماس تلفنی با خانواده خود، از باز شدن پرونده جدید به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» خبر داد.

او پیش از این نیز به‌دلیل فعالیت‌های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

واحدیان شاهرودی پیشتر در 19 مهر 97، توسط نیروهای امنیتی مشهد بازداشت و نهایتا در 9 دی همان سال با وثیقه 350 میلیون تومانی آزاد شد.

پس‌ از آن، بار دیگر در 27 مرداد 98 در خصوص نامه‌ مذکور، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

او مدتی بعد نهایتا با پایان مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل و در 29 تیر 99 با قرار وثیقه به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

کتاب «بازگشت چنگیز خان مغول»، از جمله آثار منتشر شده عباس واحدیان شاهرودی است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید