برگزاری اولین جلسه دادگاه بین‌المللی آبان برای رسیدگی به کشتار معترضان سال 98

این دادگاه قرار است با استماع شهادت 120 نفر تا اوایل سال 2022 به محاکمه 133 مقام جمهوری اسلامی ادامه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اولین جلسه دادگاه بین المللی مردمی آبان به منظور رسیدگی به کشتار معترضان ایرانی طی اعتراضات آبان 98 در لندن آغاز شد و قرار است 45 شاهد در این دادگاه شهادت خود را ارائه دهند.

دادگاه، صبح چهارشنبه، 10 نوامبر، به ریاست «وین جرداش»، وکیل برجسته در حوزه حقوق بشر بین المللی شروع شد.

او با اشاره به نقض فاحش حقوق بشر در اعتراض‌های آبان 98 و نقش مقامات عالی‌رتبه حکومتی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس جمهوری کنونی، تشکیل دادگاه بین‌المللی مردمی آبان را ضروری دانست.

پس از آن حمید صبی، عضو هیات دادستانی از نماینده جمهوری اسلامی خواست خود را معرفی کند اما کسی از سوی دولت ایران در دادگاه حاضر نبود.

مقامات دادگاه اسفند گذشته در نامه‌ای به سفیر ایران در لاهه، ده‌ها نفر از مسئولین جمهوری اسلامی را «احضار» کرده و خواستار دفاع از خود برابر کیفرخواست این دادگاه شدند.

صبی در ادامه دادگاه با اشاره به این که «رهبران جمهوری اسلامی به دلیل ترور مخالفان تحت تعقیب دادگاه‌های بین‌المللی هستند»، تاکید کرد که «رئیس جمهوری کنونی ایران نه تنها منکر قتل‌عام مخالفان نیست بلکه به این جنایات‌ها افتخار می‌کند.»

او این دادگاه را «منحصر به فرد» دانست و با اشاره به حضور شاهدان گفت که بسیاری از شهود از داخل ایران شهادت خود را ارائه خواهند کرد.

اولین شاهد

پدر فرزاد انصاری‌فر از طریق ارتباط ویدیویی اولین شاهد این دادگاه بود. فرزاد، فرزند او‌ 25 آبان 98 در بهبهان بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد. او در دادگاه گفت که «ما بارها از مسئولان خواستیم که کسی را که به پسر ما شلیک کرده شناسایی و معرفی کنند اما در پاسخ گفتند نمیدانیم.»

پدر فرزاد انصاری‌فر
پدر فرزاد انصاری‌فر

از دیگر شهود این دادگاه مادری است که پسرش، یکی از رهگذران بی‌گناهی بود که در جریان اعتراضات آبان بر اثر شلیک گلوله به چشمش کشته شد. او در راه بیمارستان جان داد و مسئولان از ارائه گزارش پزشکی به خانواده‌اش خودداری کرده و یک هفته تمام از تحویل دادن پیکرش خودداری کردند.

یکی دیگر از شاهدان، یک جراح است که با ماسک، کلاه و عینک آفتابی در دادگاه حاضر خواهد شد. او از مرد جوانی خواهد گفت که در پی اصابت گلوله ماموران امنیتی به سرش جان سپرد.

این دادگاه به ابتکار سه سازمان مدافع حقوق بشر «عدالت برای ایران»، «حقوق بشر ایران» و سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» در پاسخ به خواست بازماندگان و خانواده‌های قربانیان تشکیل شده است.

در جلسات این دادگاه که تا 23 آبان ادامه خواهد داشت، 45 نفر شهادت خواهند داد و شهادتنامه 120 نفر نیز به صورت کتبی تسلیم دادگاه شده تا هیئت قضات در مورد نقش 133 مقام، از جمله مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی که در ارتباط با اعتراضات آبان 98 متهم به ارتکاب جرایم بین‌المللی هستند، تحقیق کنند.

اعتراضات آبان 98 از روز 24 این ماه به‌دلیل افزایش سه برابری قیمت بنزین به مدت پنج روز ادامه یافت که بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری طی آن نیروهای دولتی با خشونت بی‌سابقه حداقل 1500 نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی و بازداشت کردند.

با این حال وزیر‌‌ وقت کشور ایران گفته است بین 200 تا 225 نفر در این اعتراضات کشته شدند.

در جریان این اعتراضات مقامات جمهوری اسلامی با قطع کامل اینترنت، سانسور کاملی از بازتاب و انتقال اخبار سرکوب به خارج از کشور اعمال کردند.

پیش‌بینی می‌شود حکم نهایی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در ابتدای سال 2022 صادر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید