باقری کنی: در وین مذاکره هسته‌ای نداریم، فقط به‌دنبال رفع تحریم‌ها هستیم

مذاکرات اتمی وین که از اواخر ژوئن با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی متوقف شد، قرار است از 29 نوامبر از سر گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی درباره مذاکرات احیای «برجام» در وین گفت که ایران «مذاکره هسته‌ای ندارد» چراکه موضوع هسته‌ای در سال 1394 در قالب توافقی که بین ایران و 1+5 شکل گرفت، «به‌طور کامل» حاصل شده است.

باقری کنی، چهارشنبه، 10 نوامبر، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» مدعی شد که «موضوع اصلی» مذاکرات وین بررسی «پیامدهای ناشی از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام» است.

او ادامه داد که این پیامدها فقط منحصر به رفع «تحریم‌های» وضع شده آمریکا علیه ایران است.

از سویی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر این که واشینگتن به دنبال «تعامل سازنده» در مذاکرات وین است، گفت: «بازگشت متقابل مشترک به پایبندی به تعهدات برجامی موثرترین روش برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به صورت دائمی و قابل تایید است.»

او افزود: «معتقدیم نتیجه دیپلماتیک بازگشت متقابل به تعهدات برجامی، در راستای منافع آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن است.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم در صفحه توییترش از آغاز مجدد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین استقبال کرد و نوشت: «مذاکرات احیای برجام به مدت 20 روز دیگر از سرگرفته خواهد شد. پس از وقفه‌ای طولانی رخ‌داد قابل توجهی خواهد بود. باید کار موفقیت‌آمیزی شود. هیچ جایگزین قابل قبول دیگری وجود ندارد.»

وزارت خارجه آلمان روز گذشته اعلام کرد که هدف این کشور در وین، به نتیجه رسیدن سریع مذاکرات و اطمینان از بازگشت به «برجام» و پایبندی کامل کشورهای عضو به تعهدات خود است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پیشتر در اظهاراتی عنوان کرد که ایران برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام»، از خود علاقه‌ای نشان نداده است.

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که قرار است از 29 نوامبر جاری در وین از سرگرفته شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید