صدور کیفرخواست و ارسال پرونده حبیب اسیود به دادگاه انقلاب

حبیب اسیود، در اکتبر 2020 ساعاتی پس از ورود به ترکیه توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده و به ایران تحویل داده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران، از صدور کیفرخواست و ارجاع پرونده حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، رهبر گروه «حرکة النضال العربي لتحریر الاحواز» به دادگاه انقلاب خبر داد.

خداییان، دوشنبه، 8 نوامبر، در گفت‌و‌گو با تلویزیون ایران، اسیود را به «بمبگذاری در اماکن دولتی و خصوصی، ترور و تیراندازی به اشخاص عادی و مسئولین، جاسوسی و تخریب مراکز حساس نفت و گاز و همچنین پولشویی» متهم کرد.

خداییان تصریح کرد که اسیود با «تلاش و پیگیری‌های سربازان گمنام امام زمان» و «در جوار مرزی شناسایی و دستگیر» شد.

ربودن اسیود از ترکیه

به گفته مقامات امنیتی و قضایی ترکیه، حبیب اسیود، در اکتبر 2020 هنگامی که از فرودگاه استکهلم عازم فرودگاه «صبیحه گوکچن» استانبول بود، ساعاتی پس از ورود به این کشور توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده شد و از طریق مرز زمینی به نهادهای اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

در همین رابطه دادستانی استانبول علیه دوازده نفر از مظنونان ربوده شدن اسیود در خاک ترکیه مرتبط با باند زیندشتی ادعانامه صادر کرد.

دادستانی استانبول خواستار صدور محکومیت 8 تا 22 سال زندان برای عاملان و مجریان ربودن اسیود شده است.

ایران پیشتر اعترافات اجباری او را با عنوان «صلح فقط برای من» در رسانه‌های خود منتشر کرد. در این فیلم تلاش شد دولت سوئد و برخی دولت‌های اروپایی حامی گروه‌هایی چون‌ «النضال»، «پژاک» و «جیش‌العدل» نشان داده شوند.

اسیود در این اعترافات تلویزیونی مدعی حمله گروه متبوعش به رژه نیروهای مسلح ایران در شهریور 1397 شده است.

بنا به اظهارات مقامات ایرانی، 18 عضو سپاه پاسداران در آن حمله کشته شدند.

پس از حمله مسلحانه مذکور، گروه «داعش» با صدور بیانیه و پخش فیلم مهاجمان، مسئولیت آن هجوم را برعهده گرفته بود.

حکومت ایران بارها اعترافات اجباری مخالفان که علیه خود، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خویش سخن می‌گویند را از تلویزیون پخش کرده است.

بسیاری از این افراد پس از آزادی گفته‌اند که با شکنجه و تهدید مجبور به اعتراف شده و به زور و با دادن وعده‌های دروغین از آنها خواسته شده در برابر دوربین علیه خود و دیگران سخن بگویند.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر با بکارگیری گروه‌های تبهکار بین‌المللی و با استفاده از نیروهای زن وابسته به نهادهای اطلاعاتی خویش موسوم به «پرستوهای اطلاعاتی» اقدام به ربودن مخالفان خود از برخی کشورهای دیگر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید