آلمان: مذاکرات وین باید «به‌ سرعت» به نتیجه برسد

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز سفر خود به اروپا را برای رایزنی درباره مذاکرات وین آغاز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که هدف این کشور در وین، به نتیجه رسیدن سریع مذاکرات و اطمینان از بازگشت به «برجام» و پایبندی کامل کشورهای عضو به تعهدات خود است.

وزارت خارجه آلمان، دوشنبه، 8 نوامبر، در توییتی خبر داد که هایکو ماس، وزیر خارجه این کشور در تماسی تلفنی با حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، از سرگیری مذاکرات وین در انتهای ماه نوامبر را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده است.

امیرعبداللهیان در یادداشت اینستگرامی خود نیز به این تماس تلفنی اشاره کرد.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» هم خبر داد که امیرعبداللهیان با لیز تراس، وزیرخارجه بریتانیا نیز تماس تلفنی داشته است و در آن، مسئول شرایط کنونی برجام را «ایالات متحده» دانسته است. او تاکید کرده که کشورهای اروپایی نیز با «مسئولیت‌ناپذیری و سکوت در برابر اقدامات آمریکا» در شکل‌گیری «وضعیت کنونی» نقش داشته‌اند.

وزیر خارجه ایران در این تماس به لیز تراس گفت که موفقیت مذاکرات وین به «رفع تمامی تحریم‌ها، بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان، ارائه تضمین‌های لازم در خصوص اجرایی شدن نتایج گفت‌وگوها و راستی‌آزمایی اقدامات طرف مقابل» گره خورده است.

از سوی دیگر، علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیرخارجه ایران که سرپرستی تیم مذاکره‌کننده ایرانی را برعهده دارد، دوشنبه در توییتی خبر داد که در روزهای آینده با شماری از مقامات اروپایی دیدار خواهد داشت.

او در این توییت نوشته است که تمام تلاش‌ خود را برای لغو تحریم‌های آمریکا انجام خواهد داد.

فرانسه نیز اعلام کرد که باقری‌کنی، سه‌شنبه 9 نوامبر، با فیلیپ آررا، مدیر کل سیاسی و امنیتی وزارت دفاع فرانسه دیدار خواهد داشت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پیشتر در اظهاراتی عنوان کرد که ایران برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام»، از خود علاقه‌ای نشان نداده است.

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برجام که کمتر از 20 روز دیگر در وین از سرگرفته می‌شود، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید