ایران خواستار کمک به شناسایی عاملان حمله ناکام به الکاظمی شد؛ کیهان: «نمایشی» است!

رسانه‌های نزدیک به دولت رئیسی و دفتر خامنه‌ای، ترور نافرجام الکاظمی را «نمایشی» خواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی با اشاره به تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران و فؤاد حسین، همتای عراقی او، عنوان کرد که تهران حاضر است «به شناسایی عاملان ترور نافرجام» مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق «کمک کند». این در حالی است که روزنامه «کیهان»، نزدیک‌ترین روزنامه به دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حمله ناکام به الکاظمی را «نمایشی» خواند.

«کیهان» با تکرار ادعای جناح‌های وابسته به ایران در عراق، این حمله را «نمایشی» خواند و آن را شیوه‌ای «نخ‌نما» برای قربانی کردن جناح‌های وابسته به ایران دانست.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی، با اظهار این‌که «آمریکا هر چه زودتر منشآ ناامنی را از عراق خارج کند» عنوان کرد، شرایط فعلی عراق «شرایط میانجیگری نیست» و «اجازه دهیم نهادهای ذی‌ربط و قانونی در عراق بررسی‌های خود را تکمیل کنند.»

به گفته خطیب‌زاده، «بدخواهانی» وجود دارند که می‌خواهند انتقال قدرت در این کشور به صورت «مسالمت‌آمیزی» صورت نگیرد.

به‌دنبال حمله چند پهپاد انفجاری به محل اقامت مصطفی الکاظمی، شماری از محافظان شخصی او مجروح شدند اما به خود او آسیبی وارد نشد.

به گفته کارشناسان، این پهپادها ساخت ایران است و پیشتر در حملات گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به تهران علیه پایگاه‌های نظامی در عراق که سربازان آمریکایی در آن مستقر بودند، استفاده می‌شد.

علی شمخانی، دبیر کل شورای عالی امنیت ایران اولین مقام رسمی در این کشور بود که نسبت به این حادثه واکنش نشان داد. او در توییتی این حادثه را «فتنه جدید» خواند و ریشه آن را در «اتاق‌های فکر خارجی» دانست.

«نور نیوز» وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ایران نیز با «مشکوک» توصیف کردن ترور نافرجام الکاظمی، آن را «قابل تأمل» دانست.

خبرگزاری دولتی «مهر» نیز این حمله را «فتنه خارجی» توصیف کرد و آن را پروژه‌سازی علیه شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق دانست.

«کیهان» تنها روزنامه‌ای نبود که با مشکوک خواندن این حادثه، ترور ناکام الکاظمی را «نمایشی» دانست. شماری از خبرگزاری‌های دیگر مانند «تسنیم»، «ایرنا» و «خبرآنلاین»، با انتشار نسخه‌ای از گزارش «نورنیوز» و بازتاب گزارش روزنامه «کیهان»، این حادثه را مشکوک و یا نمایشی خواندند.

منابع آگاه «العربیه»، دوشنبه 18 نوامبر، از ورود اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به بغداد خبر داده و گفته‌اند که او با رهبران گروه‌های وابسته به تهران ملاقات کرده است.

این منابع به جزئیات بیشتری درباره ملاقات فرمانده سپاه قدس با رهبران شبه‌نظامیان اشاره نکرده‌اند.

این سوءقصد نافرجام که در آن انگشت اتهام به سوی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران نشانه رفته است، در زمانی صورت می‌گیرد که عراق شاهد تنش‌های شدید سیاسی ناشی از انتخابات پارلمانی در 10 اکتبر است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید