امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با لیز تراس خواستار پرداخت بدهی بریتانیا به ایران شد

اختلاف ایران و بریتانیا به قرارداد خرید بیش از دو هزار تانک چیفتن و ساخت یک مجتمع مهمات‌سازی پیش از انقلاب برمی‌گردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در گفت‌و‌گوی تلفنی با لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا، خواستار بازپرداخت بدهی لندن به تهران شد.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، دوشنبه 17 آبان، امیرعبداللهیان در این گفت‌و‌گو با اشاره به اجرایی نشدن بخش اعظم توافقات تجاری میان دو کشور، گفته است که بازپرداخت بدهی قدیمی بریتانیا به ایران، «حق ملت» است.

او در ادامه به همتای بریتانیایی خود تاکید کرده است که لندن برای باز پرداخت بدهی‌اش «فورا» اقدام کند.

او در این تماس گفته است که ارتقای حجم تجارت و تسهیل مراودات مالی بین دو کشور نیازمند افزایش تحرک و اقدامات لندن است.

تنش بین تهران و لندن به پیش از انقلاب بهمن 57 برمی‌گردد. در زمان محمدرضا شاه پهلوی، آخرین شاه ایران، بریتانیا با این کشور قرارداد تسلیحات نظامی از جمله خرید بیش از دو هزار تانک چیفتن و ساخت یک مجتمع مهمات‌سازی با تهران امضا و هزینه آن را دریافت کرده است. اما به‌رغم ملغی شدن این قرارداد در آستانه انقلاب ایران از سوی تهران،‌ بخش بزرگی از سفارشات به تهران تحویل داده نشد.

پس از انقلاب، جمهوری اسلامی همواره به‌دنبال بازپس‌ گرفتن پول و سود آن بوده است.

مبلغ بدهی بریتانیا به ایران حدود 400 میلیون پوند اعلام شده است اما، با اعمال شدن تحریم‌ها علیه ایران، تاکنون این بدهی لندن به تهران پرداخت نشده است.

پیشتر نیز در دیدار لیز تراس با حسین امیرعبداللهیان، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، مقام ایرانی در پاسخ به تقاضای آزادی زاغری خواستار آن شد که بریتانیا بدهی خود به ایران را بپردازد و «در رفع تحریم‌ها قدم‌های جدی بردارد.»

در حال حاضر دست‌کم 15 زندانی دو تابعیتی در زندان‌های ایران نگهداری می‌شود.

در همین زمینه، تهران متهم به گروگان‌گیری زندانیان دوتابعیتی از جمله نازنین زاغری، برای اعمال فشار به دولت بریتانیا است.

همچنین، ایران دوتابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری از دستگیری و «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود مانند چانه‌زنی در رابطه با تحریم‌ها و دیگر مناسبات سیاسی بهره می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size