برگزاری رزمایش ارتش ایران در آستانه مذاکرات هسته‌ای

مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام قرار است در 29 نوامبر از سر گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش جمهوری اسلامی ایران، تنها چند هفته پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای، رزمایشی را در ساحل خلیج عمان آغاز کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از تلویزیون‌‌های دولتی ایران و به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، یگان‌های نیروی هوایی، دریایی و زمینی ارتش این کشور، در منطقه‌ای با وسعت بیش از یک میلیون کیلومتر مربع، در این رزمایش شرکت کردند.

این منطقه در شرق تنگه راهبردی هرمز قرار دارد. تنگه‌ای که حدود 20 درصد از نفتکش‌های دنیا از آن عبور می‌کنند.

این گزارش از مشارکت تیپ‌های مختلف زرهی مانند نیروهای ویژه و نیروهای پیاده‌نظام هوابرد خبر داد. علاوه بر این، انتظار می‌رود از جنگنده‌ها، بالگردها، هواپیماهای ترابری نظامی، زیردریایی‌ها و پهپادها در این رزمایش استفاده شود.

مدت زمان این رزمایش هنوز اعلام نشده است.

ذوالفقار 1400

بر اساس این گزارش، این رزمایش‌ که «ذوالفقار 1400» نامیده شده، با هدف «ارتقای آمادگی برای مقابله با خطرهای خارجی و هرگونه تهاجم احتمالی» آغاز شده است.

این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است. به گفته مقامات آمریکایی، ایران در ماه گذشته، یک نفتکش با پرچم ویتنام را در خلیج عمان توقیف کرده و تا کنون آن را در یکی از بنادر خود نگه داشته است.

تهران از این حادثه، روایت دیگری را ارائه می‌کند. به گفته مقامات این کشور، کماندوهای سپاه عملیات توقیف این نفتکش توسط نیروهای آمریکا را خنثی کرده و این کشتی را که حامل نفت ایران بود در خلیج عمان آزاد کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی هم اخیرا از آغاز رزمایش ارتش اسرائیل برای حمله به ایران در آینده‌ای نزدیک خبر دادند. ارتش اسرائیل در این زمینه گفته است، این رزمایش به مدت دو هفته، با شرکت نیروهای نظامی مختلف، در قالب نبردهای شدید و با هدف ارتقای قابلیت‌های نظامی در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود.

تهران اخیرا اعلام کرده است که از تاریخ 29 نوامبر، مذاکرات هسته‌ای با هدف احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام را از سر می‌گیرد.

این در حالی است که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هفته گذشته اعلام کرده بود که ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده این کشور به 25 کیلوگرم رسیده است.

به گفته ناظران، اقدام ایران در برگزاری این رزمایش همزمان با ادامه روند افزایش ذخایر اورانیوم سنگین این کشور، حاکی از تلاش جمهوری اسلامی برای گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکرات اتمی است.

این مذاکرات که کمتر از 22 روز دیگر در وین از سرگرفته می‌شود، در ژوئن گذشته پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size