کاهش 44 درصدی سرمایه‌گذاری‌ خارجی در ایران

سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به‌دلیل شرایط نامطلوب سیاسی، اجتماعی و تحریم‌های بین‌المللی از شرایط بسیار نامساعدی برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، در گزارشی اعلام کرده که حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری این کشور، در 5 ماه ابتدایی سال 1400 در مقایسه با 5 ماه ابتدایی سال 1399، کاهشی 44 درصدی داشته است.

این وزارتخانه در آخرین گزارش خود به بررسی عملکرد حجم تولید و مبادلات ایران در شش ماه ابتدایی سال 1400 پرداخته و بر اساس آن، میزان سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور به 485 میلیون دلار رسیده است.

این در حالی است که در 5 ماه ابتدایی سال 1399، این میزان 878 میلیون دلار گزارش شده بود.

سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به‌دلیل شرایط نامطلوب سیاسی، اجتماعی و تحریم‌های بین‌المللی از شرایط بسیار نامساعدی برخوردار است.

بر اساس گزارش شرکت خصوصی «لگاتوم» که در زمینه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت می‌کند، ایران از بین 167 کشور دنیا در رده 130 قرار دارد.

تهران برای جذب سرمایه‌گذار خارجی، طرح‌های مختلفی را اجرا کرده که تاکنون موفق نشده است.

ایران که بر اساس تحریم‌های بین‌المللی قادر به مبادلات دلاری نیست، سعی داشت برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، نفت و میعانات گازی خود را به آن‌ها عرضه کند. اما صنعت نفت ایران نیز با رکودی شدید مواجه است و به گفته علی اوجی، وزیر نفت، این صنعت برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به واردکننده به 160 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

محمد حسینی، معاون رئیس‌جمهور ایران نیز پنج‌شنبه 4 نوامبر در اظهاراتی گفته بود که این کشور برای جذب سرمایه‌های اقتصادی و انسانی شهروندان مقیم خارج آماده است.

پیشتر محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران از ایرانیان خارج از کشور خواسته بود که با انتقال سرمایه‌های خود به داخل کشور، به اقتصاد ایران کمک کنند.

این در حالی است که بر اساس گزارش مجلس ایران، تنها در یک سال گذشته، هفتاد میلیارد دلار از سرمایه‌های ایرانیان داخل کشور به‌دلیل فساد در بازار بورس از دست رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید