کاهش ذخایر آب سدهای ایران به کمتر از 40 درصد

بر اساس گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، 64 درصد ظرفیت سدهای این کشور خالی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس آخرین گزارش رسمی «شرکت مدیریت منابع آب ایران»، ذخایر آب سدهای این کشور از آغاز «سال آبی» جاری، با توجه به کاهش 27 درصدی میزان ورودی آب در مقایسه با سال گذشته، به کمتر از 40 درصد ظرفیت خود رسیده است.

این گزارش میزان ورودی آب به مخازن سدهای ایران را یک میلیارد و 310 میلیون متر مکعب دانسته، در حالی که در سال گذشته این میزان به یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب رسیده بود.

«سال آبی» مدت زمانی دوازده ماهه است که در آن میزان بارندگی یک ناحیه سنجیده می‌شود. آغاز این سال در ایران از ابتدای پاییز و ماه مهر محاسبه شده و تا 31 شهریور سال بعد ادامه دارد.

طبق گزارش شرکت «مدیریت منابع آب ایران»، میزان ذخایر کلی سدهای این کشور تنها به 18 میلیارد متر مکعب رسیده که با توجه به ظرفیت 50 میلیارد و 500 میلیون متر مکعبی آن، 64 درصد این ظرفیت خالی است و تنها 36 درصد آن پر است.

بحران آب در ایران در سال‌های اخیر شدت گرفته و مهمترین عوامل آن سوءمدیریت، سیاست‌های نادرست اقلیمی و خشکسالی است.

پیشتر مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز در یک مطالعه تحقیقاتی از بروز تنش آبی در 282 شهر کشور خبر داده بود و نسبت به خطر شکل‌گیری ناآرامی‌های اجتماعی هشدار داده بود.

از سوی دیگر پیامدهای بحران آب در ایران «فرونشست زمین» است که نگرانی ناظران را باعث شده است.
مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته تخصصی ارزیابی سیلاب ایران در اظهاراتی عنوان کرده بود که این پدیده باعث کوچ اجباری بیش از 37 میلیون نفر به شمال و غرب این کشور خواهد شد.

مخازن آب سدی ایران در صورتی خالی است که به گفته کارشناسان «احداث بی‌رویه سدها» خود از عوامل شکل‌گیری بحران بی‌آبی در ایران است.

بحرانی که از زبان مقامات ایران «به‌شدت نگران‌کننده» و «فراتر از وضعیت قرمز» توصیف شده است.

«موسسه منابع جهان» نیز در آخرین برآورد خود، ایران را در رده چهارم کشورهایی می‌داند که با «بحران فوق‌العاده» در زمینه آب مواجه هستند. طبق این برآورد، ایران در لبه «روز آخر» قرار گرفته است. روزی که منابع آبی این کشور ممکن است به پایان برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size