جمهوری‌خواهان در واکنش به حمله ایران به التنف خواستار قطع مذاکرات هسته‌ای شدند

جمهوری‌خواهان خطاب به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده: دولت شما با لغو تحریم‌های واشینگتن، توانایی آمریکا برای مقابله با رژیم ایران را تضعیف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران جمهوری‌خواه ایالات متحده، پس از حمله پهپادی اخیر ایران به پایگاه نظامی آمریکا در التنف سوریه، از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری دمکرات ایالات متحده خواستند تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» را قطع کند.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، جمعه، 5 نوامبر2021، هفده عضو جمهوری‌خواه کنگره با ارسال نامه‌ای به کاخ سفید، دولت بایدن را متهم کردند که در پی احیای توافق هسته‌ای با ایران، بر حملات فزاینده سپاه پاسداران به نیروهای آمریکا و متحدانش در خاورمیانه چشم‌پوشی می‌کند.

این نمایندگان جمهوری‌خواه در نامه خود نوشتند: «در حالی که تنش‌ها شدیدا در خاورمیانه بالا گرفته، اینکه ما همچنان به لغو تحریم‌ها و مذاکره با بزرگترین حامی تروریسم در دنیا ادامه می‌دهیم، و آنها همچنان به ما حمله می‌کنند، پیام خطرناکی به دوستان و دشمنان ما می‌فرستد».

مقامات نظامی آمریکا می‌گویند که رژیم ایران پشت یک «حمله پیچیده، حساب‌شده و عمدی» به یک پایگاه نظامی آمریکا در سوریه در اواخر ماه گذشته بوده است. چندین پهپاد حامل مواد منفجره به این سایت نظامی حمله کرده و خساراتی به آن زدند، اما به گفته مقامات، در حمله کسی کشته نشده است.

به گفته «فری‌بیکن»، خودداری دولت بایدن از واکنش به این حملات، باعث طرح اتهاماتی شده مبنی بر اینکه دولت بایدن که به دنبال امضای توافق هسته‌ای با تهران است، از این حملات چشم‌پوشی می‌کند.

همچنان که مقامات دولت بایدن وعده لغو تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی علیه رژیم ایران را می‌دهند، نگرانی جمهوری‌خواهان بابت جسورتر شدن جمهوری اسلامی اوج می‌گیرد.

قانون‌گذاران نامه خود خطاب به بایدن را این‌ گونه خاتمه دادند که «ما کماکان ناظر بر حملات ایران به نیروهای آمریکایی و متحدان‌مان در خاورمیانه، و در عین حال افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستیم. این تهدیدها همچنان ادامه دارد، و دولت شما با لغو تحریم‌های آمریکا، به تضعیف توانایی ما برای مقابله با رژیم ایران ادامه می‌دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم