محسن رضایی: نفت را قاچاقی می‌فروشیم و مخفیانه دلار وارد می‌کنیم

رضایی با اشاره به مذاکرات منتهی به امضای برجام تصریح کرد که ایران هر آن چه آنها می‌خواستند داد تا تفاهم‌نامه امضا شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران تصریح کرد که ایران طی سه سال اخیر مجبور به «فروش قاچاقی» نفت خود و ورود مخفیانه ارز به کشور بوده است.

رضایی، پنجشنبه، 13 آبان، در ایذه با اذعان به تاثیر تحریم‌های اقتصادی بر شرایط ایران گفت: «بیش از سه سال است که بدون دلیل قانونی ما را محاصره اقتصادی کرده‌اند، حتی نفت خود را به صورت قاچاق به فروش می‌رسانیم و درآمد دلاری خود را باید مخفیانه وارد کشور کنیم تا قیمت دلار حفظ شود.»

مقامات ایران پیوسته ادعا کرده‌اند که تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورشان تاثیری بر کشور و تصمیمات آنها نداشته و صراحتا از کمکهای مالی، نظامی و ارسال سوخت به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته مانند حزب‌الله لبنان و حوثی‌های در یمن سخن گفته‌اند.

رضایی همچنین با اشاره به مذاکرات منتهی به امضای برجام تصریح کرد: «ابتدا گفتند ایران می‌خواهد بمب اتم بسازد، دولت ما در مذاکرات برجام نشست و هرچه آنها می‌خواستند داد در نهایت تفاهمنامه امضا شد اما دولت بعد آمریکا آن را زیر پا گذاشت و ما را در محاصره اقتصادی قرار داد.»

دونالد ترامپ در سال 2018 به‌دلیل آن چه بدترین توافق تاریخ آمریکا نامید، به‌طور یک‌جانبه از «برجام» خارج شد و جمهوری اسلامی را تحت شدیدترین تحریم‌های اقتصادی و نفتی قرار داد.

پس از ورود جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا به کاخ سفید در آوریل گذشته مذاکراتی برای احیای برجام‌ میان ایران و قدرت‌های جهانی با مشارکت غیرمستقیم آمریکا در وین آغاز شد.

این مذاکرات که شش دور از آن انجام گرفت در ژوئن گذشته پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران متوقف شد. قرار است این مذاکرات، روز 29 نوامبر از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم