رئیس فرهنگستان فارسی: تمامی رشته‌های دانشگاهی اسلامی‌سازی می‌شوند

حداد عادل گفته رشته زبان‌های خارجی که ظاهرش زبان است اما باطنش فرهنگ غربی، هم باید اسلامی‌سازی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غلامعلی حداد عادل، رئیس «فرهنگستان زبان و ادب فارسی» که با حفظ سمت رئیس «شورای تحول و ارتقای علوم انسانی» ایران نیز هست، با حمله به «اومانیسم و سکولاریسم» در فرهنگ غرب، اعلام کرد جمهوری اسلامی قصد دارد تمام رشته‌های تحصیلی دانشگاهی در ایران را «اسلامی» کند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، پنج‌شنبه، 4 نوامبر 2021، عادل که در مراسم افتتاحیه ششمین دوره «طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی» در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران سخنرانی می‌کرد، با کنایه به غرب پرسید: «آیا این دنیای غرب جهان را خوب اداره می‌کند و شایستگی اداره کل دنیا را دارد؟»

او سپس به «اومانیسم و سکولاریسم» به عنوان «پایه‌ای‌ترین ارکان علوم انسانی غربی» تاخت، و آنها را عامل «عدم حضور خدا» در اقتصاد، هنر و جامعه غرب خواند. حداد عادل، بدون هیچ اشاره‌ای به تبعات دینی کردن تمام مظاهر زندگی در ایران طی چهار دهه اخیر تاکید کرد: «آیا ما به عنوان یک مسلمان می‌توانیم چنین چیزی را بپذیریم؟»

او گفت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از چهار منظر به این علوم نگاه می‌کند: اسلامی‌سازی، بومی‌سازی، روزآمدی و کارآمدی. او مهم‌ترین بخش تحولات را «اسلامی‌سازی» خواند و گفت که اسلامی‌سازی در هر رشته معنای خاص خودش را دارد و دامنه آن همه حوزه‌ها را فرا می‌گیرد.

وی افزود: «به عنوان مثال، ما در رشته زبان‌های خارجی هم اسلامی‌سازی داریم. یعنی کتاب‌های زبان و ادبیاتی را که ظاهر آن زبان است اما باطنش فرهنگ غربی است، و چه‌بسا محتوای ضد اسلامی هم دارد، با متون متناسب و مبتنی بر معیارهای اسلامی، ملی و روزآمد جایگزین می‌کنیم.»

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی بیلان کار موسسه تحت مدیریت خود طی چند سال اخیر را این طور ارائه داد که در همکاری با حدود 300 استاد دانشگاه، در گام اول به 16 رشته دانشگاهی اولویت داده‌ است و تاکنون برنامه درسی بیش از 100 رشته را مورد تجدید‌نظر اساسی قرار داده‌ یا از ابتدا تاسیس کرده‌ است و در نهایت حدود 50 کتاب منتشر کرده‌ و نزدیک به 500 کتاب هم در دست تالیف دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید