رئیسی: مذاکره مدنظر ما یک مذاکره نتیجه‌محور است

ایران اعلام کرده که از 29 نوامبر به مذاکرات معطل‌مانده اتمی وین‌ باز خواهد گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران درباره مذاکرات معطل‌مانده اتمی در وین گفت که «میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم و مذاکره مدنظر ما، یک مذاکره نتیجه‌محور است.»

رئیسی، پنج‌شنبه، 4 نوامبر، در مراسم 13 آبان در سمنان با اشاره به این که خواست ایران از مذاکرات رفع تحریم‌هاست، گفت: «همانطوری که گفته‌ایم میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم اما در مقابل زیاده‌خواهی‌ها هم ایستادگی می‌کنیم.»

او‌ افزود: «هم رفع تحریم را دنبال می‌کنیم هم خنثی‌سازی تحریم‌ها را.»

این سخنان در حالی گفته شده است که ایران اعلام کرده از تاریخ 29 نوامبر (8 آذر) مذاکرات اتمی وین را از سر خواهد گرفت.

علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد در پرونده هسته‌ای این کشور چهارشنبه در توییتی اعلام کرد که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران که از ماه ژوئن متوقف مانده در 29 نوامبر در وین از سر گرفته خواهد شد.

گفتنی است مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام که از فرودین گذشته آغاز شد، پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد متوقف شد.

از سویی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر گفت، آمریکا به ایران اجازه نخواهد داد تا از پیشرفت‌های هسته‌ای خود به عنوان اهرم فشار در مذاکرات وین استفاده کند.

پرایس تاکید کرد که اگر ایران به صورت جدی رفتار کند، نجات توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» امکان پذیر است اما این فرصت همیشه برای ایران وجود ندارد.

اتحادیه اروپا هم اعلام کرد که مذاکرات وین بین ایران و کشورهای 4+1، روز 29 نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

این اتحادیه شامگاه چهارشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای به نمایندگی از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست نشست کمیته مشترک درباره توافق هسته‌ای ایران که نمایندگانی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در آن حضور خواهند داشت را بر عهده خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size