اتحادیه اروپا: مذاکرات هسته‌ای وین 29 نوامبر از سر گرفته خواهد شد

وزارت خارجه آمریکا: چنانچه ایران جدی باشد دست‌یابی به توافق در وین امکان‌پذیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمیته مشترک درباره توافق هسته‌ای ایران در 29 نوامبر در وین، پایتخت اتریش تشکیل جلسه خواهد داد.

این اتحادیه شامگاه چهارشنبه، 3 نوامبر، طی بیانیه‌ای ضمن اعلام زمان از سر گیری مذاکرات وین در 29 ماه جاری، اعلام کرد که انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای به نمایندگی از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست نشست کمیته مشترک درباره توافق هسته‌ای ایران که نمایندگانی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در آن حضور خواهند داشت را بر عهده خواهد گرفت.

بنا به این بیانیه شرکت‌کنندگان در نشست به رایزنی‌ها درباره احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و نحوه تضمین اجرای کامل و فعال توافق هسته‌ای از سوی همه طرف‌ها ادامه خواهند داد.

در همین راستا انریکه مورا در توییتی از توافق همه طرف‌ها برای از سر گیری مذاکرات هسته‌ای در 29 نوامبر، خبر داد.

علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد در پرونده هسته‌ای این کشور نیز چهارشنبه در توییتی اعلام کرد که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران که از ماه ژوئن متوقف مانده در 29 نوامبر در وین از سر گرفته خواهد شد.

باقری گفت که «طی گفت‌وگویی تلفنی با انریکه مورا، دیپلمات اروپایی، توافق کردیم تا مذاکرات به منظور برداشتن تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی در 29 نوامبر در وین آغاز شود.»

استقبال آمریکا از تلاش‌های اروپایی

از سویی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از تلاش‌های اروپایی‌ها برای متقاعد ساختن ایران به بازگشت به مذاکرات هسته‌ای وین در 29 نوامبر، اعلام کرد که رابرت مالی، در راس تیم مذاکره‌ کنندگان آمریکایی خواهد بود. این وزارتخانه مجددا تاکید کرد که باب مذاکرات برای همیشه باز نخواهد ماند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود چنانچه ایران جدی باشد دست‌یابی به توافق در وین امکان‌پذیر است. در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در کنفرانسی خبری گفت:« بر این باور هستیم که اگر ایرانی‌ها جدی باشند، می‌توانیم در مدت نسبتا کوتاهی این کار انجام دهیم.»

کشتی ایرانی
کشتی ایرانی

شایان ذکر است که وزارت دفاع آمریکا چهارشنبه در واکنش به روایت‌های ایران درباره نفتکش توقیف شده در دریای عرب ضمن تکذیب و دروغ خواندن ادعاهای سپاه پاسداران ایران در ارتباط با این حادثه، گفت نیروهای آمریکایی توقیف این کشتی توسط نیروهای ایرانی را از نزدیک زیر نظر داشتند اما به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و نگرانی از این‌ که مبادا این حادثه بر مذاکرات وین تاثیر بگذارد از اعلام خبر مربوط به حادثه نفتکش حامل پرچم ویتنام که نفت ایران را به چین منتقل می‌کرد، خودداری کردند.

در همین راستا وب‌سایت «تانکر تراکرز» که حرکت کشتی‌ها را رصد می‌کند در این‌باره اعلام کرد نفتکشی که ایران ادعای تسلط بر آن را کرده است، نفت ایران را به چین انتقال می‌داد.

تانکر تراکرز افزود این نفتکش که حامل پرچم ویتنام است 700,000 بشکه نفت خام ایران را به چین منتقل می‌کرد. به گفته وب‌سایت، این نفتکش از سوی آمریکایی‌ها زیرنظر گرفته شد اما به دستور بایدن اقدامی برای توقیف آن انجام نشد تا مبادا بر مذاکرات هسته‌ای تاثیر بگذارد که به دنبال آن نیروهای دریایی سپاه پاسداران ایران دست به اقدام «نمایشی» زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size