وزیر نفت: ایران به 160 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز نیاز دارد

زمستان سال گذشته تهران و بسیاری از شهرهای ایران به‌دلیل کمبود گاز در نیروگاه‌های تولید برق با خاموشی مواجه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جواد اوجی، وزیر نفت ایران در جلسه هماهنگی برای بودجه سال آینده از نیاز 160 میلیارد دلاری در پروژه‌های نفت و گاز کشورش خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی نفت و گاز ایران، اوجی در نشست با مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت که «در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری لازم در صنعت نفت و گاز انجام نشده است و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور به 160 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه نیاز داریم.»

او با بیان این‌که اگر برای توسعه هزینه نشود در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می‌شویم، افزود: «در سرمایه‌گذاری‌ها باید به آمایش سرزمین توجه بیشتری کرد، زیرا طرح‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند دامن دولت و مجلس و اقتصاد کشور را خواهد گرفت.»

وزیر نفت ایران پیشتر خبر داد که این کشور با کمبود 200 میلیون متر مکعب گاز در فصل زمستان مواجه خواهد شد.

محسن خجسته‌مهر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، نیز اظهار کرد به‌دلیل افت تولید گاز در میدان پارس جنوبی اگر «سناریوهای جبرانی» اعمال نشود، ایران تا سال 1404 به یکی از واردکنندگان گاز در دنیا تبدیل خواهد شد.

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس ایران هم از احتمال واردات گاز از ترکمنستان خبر داده بود. این در حالی است که ترکمنستان به دلیل بدهی 2 میلیارد دلاری ایران، از ابتدای سال 2017 صادرات گاز به این کشور را متوقف کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز در گزارشی از وضعیت صنعت نفت و گاز ایران، خاطرنشان کرد که حدود 61 درصد از میادین نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و با افت فشار مخزن و کاهش تولید مواجه هستند.

از سویی محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید برق نیروگاه‌های حرارتی ایران ضمن ابراز نگرانی از کمبود منابع سوخت مایع و گاز در این کشور، از احتمال خاموشی در زمستان به‌دلیل کمبود سوخت خبر داده بود.

زمستان سال گذشته قطعی گاز و خارج شدن نیروگاه‌های سیکل‌گازی موجب شد تا تهران و بسیاری از شهرهای دیگر ایران شاهد قطعی گسترده برق باشد. قطعی گاز سبب شد تا نیروگاه‌ها برای تامین برق، مازوت را جایگزین گاز کنند و این تغییر در سوخت مصرفی باعث آلودگی شدید هوا در بسیاری از نقاط ایران شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم