سیاست «نگاه به شرق» خامنه‌ای و آینده مذاکرات هسته‌ای

راهبرد دولت جدید ایران ادامه مذاکرات هسته‌ای بدون دستیابی به نتایج مشخص است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بارعه علم‌الدین، روزنامه‌نگار لبنانی، در مقاله‌ای برای «عرب نیوز» نوشت، تلاش‌های ایران برای توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای خود و اتکا به کشورهای شرقی جهت خنثی کردن تاثیر تحریم‌های بین‌المللی باعث شده مذاکرات هسته‌ای بی‌فایده شود.

به گفته او، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به دولت جدید ایران دستور داد تا بر «دیپلماسی اقتصادی» متمایل به شرق تمرکز کند. با فرمانبری از وی، ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، ایران را به سیاست «آسیا-محوری» یا «نگاه به شرق» متعهد کرده‌اند.

در یکی از اولین پیروزی‌های محسوس ایران در اجرای راهبرد نگاه به شرق، این کشور در «سازمان همکاری شانگهای» پذیرفته شد. در جریان آخرین نشست این گروه، رئیسی قدرت‌های آسیایی را به ایجاد یک «بلوک ضد غرب» تشویق کرد.

علم‌الدین بر این باور است که معاهده سرمایه‌گذاری چهارصد میلیارد دلاری میان پکن و تهران که اخیرا امضا شد، به نظر می‌رسد تغییرات اساسی در موقعیت بین‌المللی ایران ایجاد کرده باشد.

چین از شبکه‌های بانکی خود برای پرداخت بهای میلیون‌ها بشکه نفت ایران استفاده کرده و در زیرساخت‌های این کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. توسعه سریع صنعت هسته‌ای ایران نیز به روابط پنهانی پان‌آسیایی با شبکه‌هایی در کره شمالی و پاکستان نسبت داده می‌شود.

این کارشناس تاکید می‌کند که راهبرد رژیم ایران این خواهد بود که مذاکرات هسته‌ای را برای جلوگیری از اِعمال تحریم‌های جدید توسط غرب ادامه دهد، اما اجازه ندهد مذاکرات به نتایج مشخصی منتهی شود.

به گفته وی، «از آنجایی که اسرائیل هرگز اجازه نمی‌دهد ایران به بمب اتم دست پیدا کند، این احتمال قوی وجود دارد که حملات نظامی گسترده‌ای علیه تاسیسات هسته‌ای ایران صورت دهد.»

علم‌الدین در نهایت ابراز داشت که باید دید در صورت تهدید مستقیم به حمله نظامی، آیا آیت‌الله‌ها کوتاه خواهند آمد و حاضر به سازش‌ دوباره خواهند شد یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم