وزارت خارجه ایران: توقف اقدامات جبرانی ما منوط به لغو تحریم‌هاست

ایران می‌گوید منتظر اقدام عملی آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی گفت که تهران منتظر «اقدام عملی امریکا» در خصوص پرونده هسته‌ای ایران است و توقف اقدامات جبرانی کشورش «منوط به لغو تحریم‌هاست».

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، خطیب‌زاده، دوشنبه 1 نوامبر، در نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که اقدامات و طرح‌های دولت جو بایدن مخالف اعلام نیتی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران مدعی شد اگر آمریکا با «لغو تحریم‌ها» به وین بیاید و «انرژی مذاکرات را نگیرد» توافق به سرعت اتفاق می‌افتد.

به گفته خطیب‌زاده، پس از خروج آمریکا از توافق «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام»، هیچ گونه مذاکراتی بین دو کشور صورت نگرفته است.

او در خصوص مذاکرات آینده نیز گفت که این «گفت‌وگوها برای مطمئن شدن از بازگشت قطعی و متعهدانه و عملی ایالات متحده به تعهدات خودش است.»

خطیب‌زاده ادامه داد، تهران تنها زمانی بازگشت آمریکا به برجام را خواهد پذیرفت که از جدیت و صداقت واشینگتن در بازگشت به برجام اطمینان حاصل کند.

او در خصوص تاریخ از سرگیری دور جدید مذاکرات احیای برجام نیز گفت، این تاریخ طی این هفته با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام تعیین و نهایی خواهد شد.

مقامات دولت جدید ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر اعلام کرده‌اند.

یکی از اهداف این مذاکرات که در ماه ژوئن سال جاری متوقف شد، لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت بازگشت تهران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام» و تعهد به مفاد آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید