وزیر خارجه ایران خواستار بازگشت آمریکا به «نقطه‌ خروج ترامپ از برجام» شد

امیرعبداللهیان با تکرار مواضع پیشین خود، خواستار آزادی 10 میلیارد دلار از اموال مسدودشده ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در اظهاراتی گفت، اگر برای بازگشت به برجام اراده‌ای جدی در آمریکا وجود داشته باشد، اصلا نیازی به این همه مذاکره وجود ندارد، کافی است از همین فردا یک فرمان اجرایی از سوی رئیس جمهور آمریکا صادر شود و آنها اعلام کنند به نقطه‌ای که ترامپ از آن خارج شد، برمی‌گردند.

امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای با روزنامه «ایران»، که یک‌شنبه 31 اکتبر منتشر شد، با تکرار اظهارات پیشین خود گفت، آمریکایی‌ها برای نشان‌دادن حسن‌ نیت خویش، باید 10 میلیارد دلار را از محل اموال مسدود‌شده ایران آزاد کنند.

او در این زمینه گفت: «تنها در این صورت است که معلوم می‌شود بایدن نیت واقعی دارد.»

امیرعبداللهیان پیشتر در گفت‌وگویی زنده با تلویزیون دولتی ایران گفته بود که آمریکا باید 10 میلیارد دلار از امول بلوکه‌شده این کشور را آزاد کند.

این اظهار وزیرخارجه ایران، واکنش برخی از مقام‌های غربی را برانگیخت.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات امیرعبداللهیان را «پیش‌شرطی» برای بازگشت آمریکا به مذاکرات هسته‌ای ندانست و آن را صرفاً اقدامی برای نشان دادن حسن نیت خواند.

امیرعبداللهیان در مورد بازگشت این کشور به میز مذاکرات وین نیز گفت که تهران در حال بررسی نقطه آغازین این مذاکرات است. او در این زمینه افزود که این کشور تصمیم گرفته تا این مذاکرات را از نقطه بن‌بست آغاز نکند.

وزیرخارجه ایران پیشتر نیز در یک نشست غیرعلنی مجلس این کشور گفته بود که مذاکرات وین باید از جایی که ترامپ از برجام خارج شد، ادامه پیدا کند.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از مصاحبه خود، با انتقاد از برجام گفت که این توافق نتیجه مثبتی برای این کشور نداشته و کار را برای این کشور سخت‌تر کرده است.

دولت جو بایدن پیش‌تر در گزارشی که به کنگره ارائه داده بود، نشان داد تحریم‌های ترامپ علیه جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران را فقط در یک سال، 18 میلیارد دلار کوچک‌تر کرده و آن را «به زانو درآورده است.»

مذاکرات در آینده‌ نزدیک

مقامات دولت جدید ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر اعلام کرده‌اند.

یکی از اهداف این مذاکرات که در ماه ژوئن سال جاری متوقف شد، لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت بازگشت تهران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام» و تعهد به مفاد آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید