مولوی عبدالحمید: در تلاشیم طالبان بازوی جمهوری اسلامی ایران شود

اسماعیل‌زهی پیش‌تر با نامیدن طالبان به «امارت اسلامی» پیروزی و کنترل آن‌ها را بر افغانستان تبریک گفته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل تسنن زاهدان در اظهاراتی عنوان کرد که طالبان می‌باید «بازوی جمهوری اسلامی ایران» شده و در این زمینه می‌باید به این گروه «فرصتی» دوباره داده شود.

عبدالحمید، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت «دیدار»، با بیان این‌که در مورد طالبان تبلیغات منفی وجود دارد گفت، طالبان نسبت به گذشته تغییر کرده است و «این طالبان، طالبان سابق نیست.»

او رسانه‌های اروپایی و آمریکایی را مسئول تبلیغات منفی علیه طالبان دانست و گفت «اصلاح طالبان در خصوص طالبان تندروی می‌کنند.»

اسماعیل‌زهی پیش‌تر با نامیدن طالبان به «امارت اسلامی» پیروزی و کنترل آن‌ها را بر افغانستان تبریک گفته بود.

گروه طالبان که از نیمه ماه اوت گذشته بر افغانستان تسلط یافته در تلاش است تا از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به کشورهای جهان به‌خصوص ایالات متحده هشدار داده بود که اگر می‌خواهند تهدیدی از خاک افغانستان علیه آن‌ها صورت نگیرد، باید گروه طالبان را به‌عنوان نهادی مشروع به‌رسمیت بشناسد.

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از این مصاحبه، ادعا کرد که بخش بزرگی از مردم افغانستان از طالبان حمایت می‌کنند و این گروه، یک گروه اسلامی است.

پیشتر عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه با بیان اینکه «طالبان دارای ریشه مردمی هستند»، پیشروی‌های گسترده آنها در افغانستان را «نتیجه حمایت‌های مردمی» دانسته بود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان که پیشتر گفته بود عملکرد طالبان نسبت به حقوق زنان تغییر کرده، در این مصاحبه اظهار کرد که برای فراهم شدن حقوق زنان در افغانستان از طریق «رسانه‌ها» پیگیر است.

این در حالی است که روز گذشته و در نتیجه حمله جنگجویان طالبان به مراسمی عروسی در ولایت ننگرهار، دو نفر کشته و 10 نفر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری «دی پی ای» نیروهای طالبان به بهانه پخش موسیقی به این مراسم حمله بردند.

سازمان‌های حقوق بشری از آینده افغانستان، تحت حاکمیت طالبان ابراز نگرانی کرده و کنش‌گران افغان نیز از نقض مکرر حقوق بشر در چند ماه گذشته خبر داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید