ایران: اسرائیل و آمریکا ممکن است پشت حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت باشند

رئیس جمهوری ادعا کرد که این حمله سایبری با هدف «ایجاد بی‌نظمی و اخلال در زندگی مردم» صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران، اسرائیل و آمریکا را متهم به دست‌داشتن در حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت این کشور کرد. این حمله منجر به تعطیلی همه مراکز سوخت این کشور شد.

جلالی، شنبه 30 اکتبر، در مصاحبه‌ای به تلویزیون دولتی این کشور گفت، برای ادعای خود مدرکی ندارد اما «بر اساس تحلیل‌ها» آمریکا و اسرائیل مسئول این عملیات هستند.

به گفته او، تحقیقات فنی در این زمینه هنوز ادامه دارد.

مقامات ایران در چند سال گذشته ادعا کرده‌اند که به دلیل احتمال وقوع حملات سایبری در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند. تهران همیشه آمریکا و اسرائیل را متهم به دست‌داشتن در این حملات می‌کند. این در حالی است که همزمان آمریکا و دیگر کشورهای غربی، ایران را به تلاش برای اخلال و نفوذ در شبکه‌های خود متهم کرده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، هفته گذشته در این زمینه ادعا کرد که این حمله سایبری با هدف «ایجاد بی‌نظمی و اخلال در زندگی مردم» صورت گرفته است.

از کارافتادن سامانه فروش سوخت در این کشور، سه‌شنبه 26 اکتبر، پیش از دومین سالگرد اعتراضات سراسری آبان 98 آغاز شد.

در جریان اعتراضات آبان 98، که در واکنش به افزایش 200 درصدی قیمت بنزین در ایران آغاز شد، صدها شهروند جان باختند. این اعتراضات به شهرهای دیگر کشور گسترش پیدا کرد و به دنبال آن، ماهیت ضد حکومتی گرفته شد و معترضان علیه سران حکومت ایران خصوصا خامنه‌ای شعار دادند.

جلالی در ادامه مصاحبه خود گفت که بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته، این کشور مطمئن است که آمریکا و اسرائیل مسئول حمله سایبری به شرکت «راه آهن» و «بندر شهید رجایی» این کشور، در ژوئیه سال جاری هستند.

اختلال سراسری در سیستم‌های کامپیوتری شرکت راه‌آهن ایران باعث توقف حرکت قطارها و هرج و مرج در ایستگاههای قطار شده که احتمالا به دلیل خرابکاری ناشی از حمله سایبری به سیستم کامپیوترهای را‌ه‌آهن ایران باشد.

خبرگزاری «ایرنا» روز شنبه ادعا کرد که نیمی از جایگاه‌های سوخت در این کشور دوباره مشغول به کار شده‌اند.

گنجشک درنده

یک گروه از هکرها با نام «گنجشک درنده» ادعا کردند که مسئول حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در ایران هستند.

«نیر وری»، روزنامه‌نگار اسرائیلی نوشت، این حادثه به مقامات ایران نشان داد که این تنها شروع یک حمله سایبری با قدرت ایجاد اختلال‌های بیشتر در این کشور است.

به گفته وب‌سایت اطلاعاتی «اینتلی تایمز»، کسانی که پشت این حمله بودند، توانایی خود را برای ایجاد آسیب سیستماتیک و عمیق‌تر نشان دادند.

یک مقام ارشد اسرائیلی نیز به روزنامه «هاآرتص» گفته بود که مشکلات روزانه برای تهران مسئله آفرین شده است و حمله سایبری سه‌شنبه که بر 4300 پمپ بنزین در سراسر کشور تاثیر گذاشت، آخرین نمونه آن است.

گزارش‌ها در هفته گذشته، حاکی از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در شهرهای مختلف ایران بود.

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی نیز منتشر شده که بر روی بیلبوردهای دیجیتال در اصفهان عبارت «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» نوشته شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید