ادامه اختلال در شبکه‌های توزیع سوخت ایران به‌رغم گذشت پنج روز از حملات سایبری

تاکنون کمتر از نیمی از جایگاه‌های سوخت ایران امکان عرضه بنزین با کارت را دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که پنج روز از بروز اختلال در پی حمله سایبری به شبکه‌های توزیع سوخت ایران می‌گذرد، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی این کشور اعلام کرد که تا صبح شنبه، 8 آبان، 2 هزار و 100 پمپ بنزین در سراسر کشور به سامانه هوشمند سوخت متصل شده است.

این رقم در حالی اعلام شده که شمار تمام جایگاه‌های سوخت و پمپ‌بنزین‌های ایران، 4300 است. همچنین آمار منتشر شده نشان می‌دهد که تاکنون، کمتر از نیمی از جایگاه‌های سوخت این کشور، امکان عرضه بنزین با کارت سوخت را دارند و مابقی، به فروش بنزین آزاد ادامه می‌دهند.

به‌رغم وعده مسئولان مبنی بر حل یک روزه این مشکل، جواد اوجی، وزیر نفت ایران، جمعه، 7 آبان در گفت‌و‌گو با رسانه‌های ایران گفت که این مشکل تا روز دو‌شنبه، 10 آبان، حل خواهد شد.

در این میان، اظهارات منصور حقیقت‌پور، نماینده سابق مجلس ایران و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران در این خصوص، موجی از واکنش‌ها را به‌همراه داشته است.

حقیقت‌پور در گفت‌و‌گو با «رکنا» گفته است که اگر حمله سایبری اخیر «توسط نفوذی‌ها» انجام شده باشد باید آنها را «در همین پمپ بنزین‌ها آویزان کرد.»

او در ادامه افزوده است که اگر توسط اسرائیل یا کشور دیگر همسایه انجام شده باید به آنها ضربه‌ای بزرگتر زده شود.

پیش‌تر، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید کرده بود که اطلاعات کامل مربوط به داخلی یا خارجی بودن عوامل حمله سایبری اخیر به مردم ارائه خواهد شد. با این‌حال، تاکنون اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.

پیش‌تر، احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در واکنش به حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت گفته بود که دشمن برای آبان‌ماه برنامه‌ریزی کرده و این حمله آغاز آن است.

وحیدی، پنج‌شنبه، 6 آبان، این حمله سایبری را «اولین رویارویی اجتماعی» در دولت جدید دانست و ادعا کرد که در طی این حمله مشخص شد مردم به «صداقت مسئولان اعتماد دارند.»

سامانه هوشمند سوخت در ایران، 4 آبان، مورد حمله سایبری قرار گرفت و همه 4300 جایگاه سوخت در این کشور از ارائه خدمات‌رسانی خارج شدند.

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز با اشاره به فراخواندن برخی مقامات به این کمیسیون جهت بررسی حمله سایبری اخیر گفت: «ضدانقلاب و سرویس‌های اطلاعاتی از ماه‌ها قبل برای ایجاد اغتشاش در آبان 1400 برنامه‌ریزی می‌کردند.»

او مدعی شد که «دشمنان در تلاش بودند تا با این حمله سایبری، کشور را دچار تشنج و ناآرامی اجتماعی کنند.»
اعتراضات گسترده آبان 98 در واکنش به افزایش ناگهانی 300 درصدی قیمت بنزین شکل گرفت که بنا به گفته منابع حقوق بشری بین‌المللی در جریان آن بیش از 1500 شهروند ایرانی کشته شدند.

فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس هم با اشاره به افزایش فزاینده حملات سایبری به ایران با روش‌های نوین اظهار داشت که برای خنثی‌کردن حملات احتمالی در آینده باید بر روی گلوگاه‌های مهم کشور پدافند انجام شود.

غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران هم با متهم‌کردن دولت حسن روحانی به «ساده‌انگاری و غفلت در حوزه جنگ سایبری» گفت که با دولت جدید «به یک فهم واحد و مشترک دست یافته‌ایم تا عقب‌ماندگی‌های دولت قبل برطرف شود»

گنجشک درنده

یک گروه از هکرها با نام «گنجشک درنده» ادعا کردند که مسئول حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در ایران هستند.

با این وجود ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران احتمال داد که «این حمله نیز همانند حمله سایبری به سیستم‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی از طریق خارج کشور انجام شده باشد.»

پیش از این ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، حمله سایبری علیه جایگاه‌های سوخت در این کشور را در راستای «ایجاد بی‌نظمی» و با هدف «عصبانی‌کردن» مردم دانست.

در همین رابطه «نیر وری»، روزنامه‌نگار اسرائیلی نوشت، این حادثه به مقامات ایران نشان داد که این تنها شروع یک حمله سایبری با قدرت ایجاد اختلال‌های بیشتر در این کشور است.

به گفته وب‌سایت اطلاعاتی «اینتلی تایمز»، کسانی که پشت این حمله بودند، توانایی خود را برای ایجاد آسیب سیستماتیک و عمیق‌تر نشان دادند.

یک مقام ارشد اسرائیلی نیز به روزنامه «هاآرتص» گفته بود که مشکلات روزانه برای تهران مسئله آفرین شده است و حمله سایبری سه‌شنبه که بر 4300 پمپ بنزین در سراسر کشور تاثیر گذاشت، آخرین نمونه آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید