دبیر کارگروه مخاطرات ملی: 18 استان ایران شاهد فرونشست زمین است

نزدیک به «20 میلیون نفر» از جمعیت شهری در مناطق فرونشست زمین با نرخ‌های متفاوت زندگی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی بیت‌الهی، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی خبر داد از 31 استان ایران در 18 استان شاهد فرونشست هستیم اما تاکنون برای مقابله با آن، سیاستی اتخاذ نشده و اقدامی صورت نگرفته است.

بیت‌‌اللهی، جمعه، 7 آبان، به خبرگزاری «ایسنا» گفت:‌ «حدود 20 میلیون نفر از جمعیت شهری در مناطق فرونشستی زمین با نرخ‌های متفاوت زندگی می‌کنند.»

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی افزود که در بیش از 600 دشت در گستره ایران فرونشست زمین در حال رخ دادن است و شرایط تعدادی از آنها به یک حالت فوق بحرانی رسیده است. همچنین زمین‌های 31 شهر از استان اصفهان، 30 شهر از تهران، 25 شهر از استان کرمان و 24 شهر از استان خراسان رضوی دچار فرونشست شده‌اند.

او تاکید کرد، با ادامه روند کاهش سطح آب زیر زمینی و فرونشست‌ها، ممکن است حتی زمین‌لرزه‌هایی با قدرت متوسط نیز تخریب گسترده در پی داشته باشند.

بیت‌اللهی درباره فشارهای وارده به سفره‌های آب زیرزمینی گفت، این فشار به این معنی است که آب زیادی از آب‌های زیرزمینی که محدود هم هستند برداشته می‌شود و سطح آب زیرزمینی بیشتر از پیش پایین می‌آید و اینگونه فرونشست زمین توسعه بیشتری پیدا می‌کند تا جایی که این پدیده اخیرا به بروز و ظهور عوارض خطرناک خود نزدیک شده است.

او توضیح داد که منظور از «عوارض خطرناک»، وجود چاله‌ها و شکاف‌هایی است که به صورت ناگهانی در امتداد جاده‌ها، محدوده شهرها، در مراکز زیرساختی و مهم ایجاد می‌شود که نمونه‌های بارز آن را در شهرهای مختلف زیاد دیده‌ایم.

پیشتر، غلامعلی جعفر‌زاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه برداری ایران، به مقامات این کشور هشدار داد که 29 استان در معرض خطر فرونشست زمین است.

او با اعلام بررسی و پایش اطلاعات 110 نقطه و 44 منطقه در ایران توسط این موسسه گفت: «این اطلاعات در اختیار مسئولان قرار دارد اما هیچ کدام از دستگاه‌های اجرایی برنامه خود برای مقابله با پدیده فرونشست زمین را اعلام نکرده‌اند.»

موسسه تحقیقاتی «اینتل‌لب» نیز در ماه‌های گذشته در مورد فرونشست زمین در اطراف تهران گزارشی منتشر و آن را «بمب ساعتی بی‌صدا» توصیف کرد که تهدیدی برای جمعیت 13 میلیونی ساکنان این منطقه به‌شمار می‌رود.

«اینتل‌لب» علل این فاجعه را پدیده انسانی توصیف کرد که باعث قطعی برق، ترکیدن لوله‌های گاز، تغییر شکل ریل‌ها، فرورفتگی زمین، کج شدن ساختمان‌ها، ترک خوردن جاده‌ها و ... خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید