تحریم‌ 4 فرد و دو نهاد ایرانی مرتبط با حملات پهپادی به کشورهای منطقه

یکی از افراد تحریم شده سرتیپ سعید آقاجانی، مسئول یگان‌های پهپادی سپاه پاسداران ایران است که پشت حمله پهپادی به نفتکش میرسر استریت اسرائیل قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد که 4 فرد و دو نهاد مرتبط با توسعه برنامه پهپادهای ایران را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده جمعه، 29 اکتبر 2021، این 4 فرد و دو نهاد ایرانی را به دلیل ارتباطات آنها با سپاه پاسداران ایران تحریم کرد.

در این گزارش آمده که تحریم‌های جدید آمریکا بخشی از اقدامات جاری اتخاذ شده واشینگتن در راستای اعمال فشار بر تهران در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران است.

بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا این تحریم‌ها افراد و نهادهای مرتبط با برنامه توسعه پهپادهای ایران را هدف قرار می‌دهد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از آنها برای حمله به نیروهای آمریکایی و کشتی‌های بین‌المللی در منطقه خلیج استفاده می‌کند.

به گفته وزارت خزانه آمریکا پهپادهای ایرانی به گروههای شبه‌نظامی حزب‌الله در عراق و لبنان، حماس و حوثی‌های یمن ارسال می‌شوند و همچنین اخیرا در اتیوپی تعدادی از این پهپادها دیده شده‌اند جایی که گفته شده استفاده از این پهپادها در آن به تشدید بی‌ثباتی در این منطقه منجر می‌شود.

خبرنگار «العربیه» در واشینگتن نیز در صفحه توییتر خود نوشت که وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه افراد و نهادهای ایرانی مرتبط با برنامه توسعه پهپادهای ایران و ارسال آنها برای حمله به کشتی‌ها، کمک به حوثی‌های یمن، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان عراقی، اعمال کرد.

تحریم‌های جدید آمریکا همچنین شامل افراد مرتبط با نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران می‌شود. طبق این تحریم‌های جدید سرتیپ سعید آقاجانی، فرمانده یگان‌های پهپادی سپاه پاسداران ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا آقاجانی پشت حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی «میرسر استریت» در سواحل عمان است که دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی آن کشته شدند.

همچنین از دیگر افراد تحریم‌ شده یوسف ابوطالبی، عبدالله محرابی، محمد ابراهیم زرگر طهرانی هستند که به لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا افزوده شده‌اند.

همچنین شرکت «کیمیا پارت سیوان با مسئولیت محدود» و شرکت «اوج پرواز ما دونفر» دو نهادی هستند که به لیست تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا اضافه شده‌اند. این دو شرکت به اتهام تامین قطعات و ابزارهای مورد نیاز برای توسعه برنامه پهپادی سپاه پاسداران ایران تحریم شده‌اند.

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه 4 فرد و دو نهاد مرتبط با برنامه پهپادی ایران، ضمن محکوم کردن این اقدام، آن را رفتار «متناقض کاخ سفید» خواند.
او تحریم‌های آمریکا علیه ایران را در تناقض با اظهارات و نیت بازگشت به توافق هسته‌ای دانست.

شایان ذکر است اخیرا پایگاه نظامی التنف که محل استقرار نیروهای آمریکایی در سوریه است هدف حمله پهپادی قرار گرفت که به دنبال آن بسیاری از مسئولان آمریکایی ایران را به دست داشتن در این حمله پهپادی متهم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید