ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به نشر اطلاعات محرمانه اتمی متهم کرد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تهدید کرد که تهران در واکنش به انتشار گزارش‌های آژانس «حتما» اقداماتی انجام خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به «انتشار اطلاعات محرمانه و در اختیار گذاشتن به غیر» متهم و تهدید کرد که تهران حتما اقداماتی انجام می‌دهد تا جلوی این اتفاق گرفته شود.

کمالوندی، شامگاه چهارشنبه، 5 آبان، در واکنش به انتشار گزارش‌های آژانس علیه برنامه اتمی ایران گفت: «آژانس نباید با انتشار اطلاعات و جزئیات اقدامات فنی ایران پا را فراتر از اختیارات و وظایف خود قرار دهد، اگر این وضعیت ادامه یابد ممکن است اقداماتی برای اصلاح این وضع انجام بدهیم.»

مجلس ایران در اسفند گذشته با تصویب قانونی دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های اتمی را ممنوع و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با ابراز این که تهران بارها به شیوه انتشار گزارش‌های آژانس اعتراض کرده است، افزود: «گزارش‌ها باید زمانی صادر شود که یک تحول عمده‌ای پیش آید و یا یک انحرافی رخ داده باشد، این‌که صرف فعالیت‌های فنی هسته‌ای یک کشور گزارش و منتشر شود، یک رویه نامیمونی است که متاسفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را از مدت‌ها قبل شروع کرده است.»

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شنبه گذشته هشدار داد، اگر ایران با نصب دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای خود موافقت نکند، سناریوی فاجعه‌بار «کره شمالی» در خاورمیانه تکرار خواهد شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم تاکید کرد که واشینگتن ابزار دیگری غیر از دیپلماسی را برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای به‌کار خواهد گرفت.

مالی ضمن اشاره به این‌که ایالات متحده آمریکا به ادامه روند دیپلماسی با ایران متعهد است، گفت اما اگر ایران حاضر به ادامه مذاکرات نشود، توافق هسته‌ای سابق برای مذاکره فاقد اعتبار خواهد شد.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام که از فرودین گذشته آغاز شده بود، پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد متوقف شد.

مقامات دولت جدید ایران با ادعای بررسی پرونده مذاکرات در دولت پیشین، بارها گفته‌اند که «به‌زودی» به میز مذاکرات باز خواهند گشت اما تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مذاکرات معطل‌مانده وین اعلام نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید