مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای اروپایی امروز در بروکسل آغاز می‌شود

مقامات آمریکایی می‌گویند پاسخ سوالات ایران در زمینه لغو تحریم‌ها در وین است و نه بروکسل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی‌ باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران قرار است امروز با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای در بروکسل دیدار و گفت‌وگو کند.

پیتر استانو، سخنگوی نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در این زمینه به «خبرگزاری فرانسه» گفته است که «جلسه‌ای با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در نظر گرفته نشده است.»

مورا، پیش‌تر در سفری به ایران، از مقامات تهران خواسته بود تا تاریخ مشخصی را برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای در وین تعیین کنند.

پیش‌تر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ضمن ابراز «عدم مخالفت با گفت‌وگوهای میان تهران و اروپایی‌ها در بروکسل»، در عین حال تاکید کرد: «این گفت‌وگوها نباید به ضرر مذاکرات وین میان ایران و گروه 1+4 تمام شود.»

دیدار جو بایدن با شرکای اروپایی

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با این عنوان که آمریکا از «نزدیک» برنامه هسته‌ای ایران را زیر نظر دارد گفت، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به زودی در دیدارهایی با شرکای اروپایی این کشور، پرونده ایران را مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد داد.

سالیوان در ادامه گفت، واشینگتن از اقدامات ایران، پس از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک، موسوم به «برجام»، نگران است و می‌خواهد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

سالیوان با اشاره به اختلاف نظر آمریکا و کشورهای اروپایی در زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور گفت که همکاری‌های دولت جو بایدن و کشورهای اروپایی در راستای تقویت جبهه واحد و مشترک در مقابل ایران صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، او حق استفاده آمریکا از «گزینه‌های دیگر»علیه ایران را برای این کشور محفوظ دانسته و گفت: «پیام روشنی به مقامات ایران داده‌ایم که پنجره دیپلماسی برای همیشه باز نیست.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به این‌که پس از خروج ایران از برجام، این کشور مشغول پیشبرد برنامه هسته‌ای خود بوده است گفت، واشینگتن برای پایان مهلت ایران درخصوص بازگشت به مذاکرات وین، تاریخ مشخصی را تعیین نخواهد کرد.

به گفته پرایس، ادامه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا، خواست مشترک همه کشورهای 5+1 از جمله روسیه و چین است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام، در ماه ژوئن سال جاری پس از شش دور بی‌نتیجه متوقف شد، و پس از رئیس جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، هنوز تاریخی برای از سر گیری مذاکرات تعیین نشده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران با پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید